Světový den hygieny rukou připadá každoročně na 5. května. Letošní téma je „It might be gloves. It’s always hand hygiene“ (Možná jsou to rukavice. Vždycky jde o hygienu rukou) a zaměřuje se na správné mytí a dezinfekci rukou, a také na to, kdy je vhodné použít ochranné rukavice. Ty sice naše ruce ochrání před případnou kontaminací, ale před i po nasazení je potřeba si ruce umýt. Nejvíce se pečlivost v mytí rukou řešila během pandemie koronaviru, to ale neznamená, že je nyní méně důležitá.
Umývání rukou je důležité, protože k přenosu infekčních onemocnění dochází nejčastěji prostřednictvím rukou. Naše ruce se denně dotýkají nejrůznějších povrchů, na kterých jsou mikroorganismy. Jak uvádí Státní zdravotní ústav, špinavýma rukama se šíří například žloutenka typu A, salmonelóza a průjmová a respirační onemocnění. Viry a bakterie se mohou nacházet na všech površích a k nákaze může dojít kdekoliv. Stačí sáhnout na kliku, madlo v dopravním prostředku, bankovku či minci, tlačítko ve výtahu či zvonek. Z toho důvodu je důležité si po příchodu domů umýt ruce.
V Česku od začátku roku roste počet případů hepatitidy typu A, jinak nazývané nemoc špinavých rukou. Právě jejich pravidelné mytí je vysoce účinným preventivním opatřením. Proti žloutence se také můžete nechat očkovat. Pokud ale nepracujete ve zdravotnictví, očkování není hrazeno pojišťovnou.
Kdy si mýt ruce?
Ruce je potřeba umýt vždy po použití toalety, po návratu domů, pokud jste využili veřejnou dopravu, ale také po kontaktu se zvířaty, která neznáte. Dále při manipulaci s odpadky nebo výkaly zvířat. A mytí rukou je důležité v době našeho nachlazení, tedy když kašleme, kýcháme nebo smrkáme. Stejně tak je to důležité, pokud se staráme o nemocného.
Doporučená teplota pro mytí je 35 až 45 °C a dostatečné množství mýdla. Samotné mytí rukou by mělo probíhat alespoň 20 sekund, během kterých postupně umyjete všechny části ruky. Nejdůležitější je naučit to děti už v raném věku, aby si tento návyk osvojily a přenesly ho do dospělosti.
V případě, že se chystáte někam, kde nevíte, jak to bude s dostupností vody, přibalte si s sebou dezinfekční gel nebo sprej. Stačí jej nanést nebo nastříkat na ruce a pečlivě rozetřít po celém povrchu rukou. Existují i dezinfekční ubrousky, dejte si ale pozor, aby byly opravdu dezinfekční, jelikož běžné vlhčené ubrousky vás bakterií a virů nezbaví.