Přípravy NASA na cestu na Měsíc jsou v plném proudu. Hlavní pozornost se upíná k roku 2024, kdy se na zemský satelit vrátí lidská posádka. Ještě před tím se tam dostanou další vědecké projekty. Už víme, jaké soukromé společnosti se na nich budou podílet, a nyní NASA v tiskové zprávě popisuje i jednotlivé projekty, které chce během následujících pěti let uskutečnit. Bude jich celkem dvanáct. Některé mají přímou souvislost s cestou lidí na Měsíc, jiné jsou samostatné. Vybíráme ty nejzajímavější:
- MoonRanger je malé vozítko s akčním poloměrem jeden kilometr, které podrobně zmapuje okolní terén.
- Heimdall je zařízení vybavené pohyblivou videokamerou a čtyřmi dalšími fotoaparáty. Jeho cílem je rovněž podrobné zmapování místa přistání budoucí lidské posádky včetně zběžného geologického průzkumu. Má se tak předejít případným nebezpečím.
- Lunar Demonstration of a Reconfigurable, Radiation Tolerant Computer System bude zkoumat, jak si citlivá elektronika poradí s radiací ze Slunce. Měsíc totiž nemá atmosféru ani magnetické pole, a tudíž ani žádnou ochranu před zářením z vesmíru.
- Regolith Adherence Characterization bude zkoumat, jak moc se jednotlivé měsíční materiály přichytí k vybavení kosmonautů a jak to může ovlivnit misi.
- Lunar Magnetotelluric Sounder bude zkoumat složení měsíčního pláště pomocí magnetického pole.
- PlanetVac je jakýsi vysavač, který se postará o nabrání vzorků hornin.
- SAMPLR slouží ke sběru větších vzorků pomocí robotické paže.
Mise budou rozděleny do dvou fází. První se soustředí na přistání lidí a jejich bezprostřední návrat, což je současný plán do roku 2024. Následující čtyři roky se pak budou zkoumat možnosti dlouhodobého osídlení Měsíce, tedy pokud to finanční možnosti dovolí.