Léčba nepravidelností srdečního rytmu pomocí kardiostimulátoru je dnes zcela běžná. Obvykle je zařízení o velikosti několika centimetrů zavedeno pod pacientovu klíční kost, odkud vedou tenké elektrody až k srdci. Inženýři z Northwestern University se pokusili toto řešení ještě více zmenšit. Výsledek je tak malý, že se vejde do špičky injekční stříkačky. To znamená, že se dá aplikovat injekčně, takže by se pacienti mohli potenciálně vyhnout bolestivé operaci.
Po určité době se navíc bezpečně rozpustí v krevním řečišti, takže se jedná o dočasné řešení. Je určen pro lidi, kteří potřebují krátkodobě pomoci srdci, jako jsou novorozenci s vrozenými vadami. Může však fungovat u srdcí všech velikostí. Jeho velikost navíc umožňuje, aby byl poháněn světlem. Kardiostimulátor je spojen s bezdrátovým nositelným zařízením, které se připevňuje na hrudník pacienta. Když toto malé zařízení zjistí nepravidelný srdeční tep, rozsvítí světlo, které aktivuje kardiostimulátor. Tyto světelné impulsy mohou proniknout kůží, kostmi a svaly pacienta.
Přestože je kardiostimulátor malý, má tloušťku jeden milimetr, poskytuje stejnou stimulaci jako přístroj plné velikosti. Inženýři publikovali své výsledky v časopise Nature (nature.com) a poznamenali, že zařízení funguje jak se zvířecím, tak s lidským srdcem. Tým také zopakoval, že primárním případem použití je zde pediatrická péče.