Objeven lék na rehabilitaci po mrtvici, který u myší obnovuje mozková spojení

Objeven lék na rehabilitaci po mrtvici, který u myší obnovuje mozková spojení
Fotografie: UCLA
  • Vědci z UCLA zjistili, že při mrtvici dochází ke ztrátě mozkových spojení, která jsou vzdálená od místa poškození mrtvicí
  • Tým UCLA zjistil, že některá spojení ztracená po mrtvici se vyskytují v buňce zvané parvalbuminový neuron, která pomáhá funkci mozkového rytmu
  • Lék nazvaný DDL-920 vyvinutý v laboratoři na Kalifornské univerzitě vedl u myší k výraznému obnovení kontroly pohybu

Nová studie UCLA Health objevila podle vědců první lék, který plně reprodukuje účinky fyzické rehabilitace po mrtvici u modelových myší. Výsledky publikované v časopise Nature Communications (nature.com) testovaly dva kandidáty na léky odvozené z jejich studií o mechanismu účinků rehabilitace na mozek, z nichž jeden vedl k významnému obnovení kontroly pohybu po mrtvici u myší.

Cévní mozková příhoda je hlavní příčinou invalidity dospělých, protože většina pacientů se z následků mrtvice plně nezotaví. V oblasti zotavení po cévní mozkové příhodě neexistují žádné léky a pacienti po cévní mozkové příhodě musí podstoupit fyzickou rehabilitaci, která se ukázala být jen mírně účinná.

Při práci na laboratorních myších modelech mrtvice a u pacientů s mrtvicí vědci z UCLA zjistili, že při mrtvici dochází ke ztrátě mozkových spojení, která jsou vzdálená od místa poškození mrtvicí. Mozkové buňky nacházející se ve větší vzdálenosti od místa mrtvice se odpojují od ostatních neuronů. V důsledku toho mozkové sítě nefungují společně, například při pohybu a chůzi.

Tým UCLA zjistil, že některá spojení, která jsou po mrtvici ztracena, se vyskytují v buňce zvané parvalbuminový neuron. Tento typ neuronu pomáhá vytvářet mozkový rytmus, označovaný jako gama oscilace, který propojuje neurony tak, že vytvářejí koordinované sítě, které produkují určité chování, například pohyb. Mozková mrtvice způsobuje ztrátu gama oscilací. Úspěšná fyzická rehabilitace u laboratorních myší i lidí vrátila do mozku gama oscilace a u myšího modelu obnovila ztracená spojení parvalbuminových neuronů.

Vědci pak identifikovali dva kandidáty na léky, které by mohly vyvolat gama oscilace po mrtvici. Tyto léky působí specificky na excitaci parvalbuminových neuronů. Jeden z léků s označením DDL-920 způsobil významné obnovení kontroly pohybu u myší.

Než bude možné uvažovat o zkouškách na lidech, je třeba provést další studie k pochopení bezpečnosti a účinnosti DDL-920. I kdyby všechny testy vycházely podle předpokladů, znamená to, že do uvedení léku do praxe zbývá více jak 10 let.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze