I když by se mohlo zdát, že příběh Theranosu byl ukončen 30. května 2023, kdy se za jeho ředitelkou Elizabet Holmesovou zavřely mříže vězení, v němž si má odpykat více jak devítiletý trest, stále plní stránky médií. Naposledy to byl magazín People, kterému se podařilo udělat rozhovor zpoza vězeňských zdí.
Zakladatelka společnosti si zde samozřejmě stěžovala na podmínky, které označila za „mučení“, na stesk po rodině, ale překvapivým způsobem se také vyjádřila ke své budoucí kariéře, která by měla začít v roce 2032, kdy by měla opustit vězení. „Zůstávám naprosto oddaná svému snu, aby byla zdravotní péče dostupná pro každého,“ řekla časopisu.
To jen ukazuje, že je stále skálopevně přesvědčená, že její vedení Theranosu bylo selháním, ale ne záměrným zločinem, za který byla nakonec odsouzena. Anebo se to snaží předstírat – kde je v tomto případě pravda je největším otazníkem celého případu, na který zná odpověď jen ona sama a její nejbližší kolegové.
Vše začalo v kalifornském Palo Altu už v roce 2003. Holmesová už během studia na Stanfordově univerzitě přišla s nápadem vyvinout nositelnou náplast, která by mohla upravovat dávkování podávaných léků a upozorňovat lékaře na proměnné hodnoty v krvi pacientů. Začala vyvíjet technologii laboratoře na čipu pro krevní testy s myšlenkou založit společnost, která by krevní testy zlevnila, učinila pohodlnějšími a dostupnějšími pro spotřebitele. V roce 2003 Holmesová zanechala studia na Stanfordu a využila fondy od svých rodičů k založení společnosti, která se později jmenovala Theranos, což vzniklo spojením slov terapie a diagnóza.
Už v prvních letech získala miliony na provoz a další výzkum a vše bez větší pozornosti pokračovalo další dekádu. Během ní se jí však podařilo získat partnerství se známými laboratořemi a klinikami. Slavná jména přitahovala další investory a taky vložené peníze. Vše dosáhlo vrcholu v roce 2013, kdy hodnota společnosti dosáhla 9 miliard dolarů (cca 214 miliard korun).
Takové číslo přilákalo i zájem médií. Ten byl v tomto případě rozhodující, protože odborné výtky vědeckých recenzentů obvykle končily nepovšimnuty. Ale článek Johna Carreyrou z deníku The Wall Street Journal padl na úrodnou půdu. Novinář zde popsal, jak společnost Theranos používá ke svým testům tradiční přístroje na testování krve namísto slibovaných přístrojů, které jsou stále velice nepřesné, technicky vzato nefunkční.
Celé pečlivě budované schéma se začalo hroutit jako domeček z karet. Pak vyšlo najevo, že laboratoře společnosti Theranos nebyly v pořádku, a její partnerství se společnostmi Safeway a Walgreens se rozpadlo. Společnost Theranos také vyřadila výsledky testů za dva roky. Vše vedlo až k soudnímu zákazu provozování činnosti, což fakticky znamenalo konec společnosti v roce 2018. Pro Holmesovou a její nejbližší kolegy to však byl teprve začátek, protože následovalo trestní stíhání.
#More: This is Elizabeth Holmes arriving to begin her 11 year prison sentence: pic.twitter.com/iN4rJxueOB
— scott budman (@scottbudman) May 30, 2023
18. listopadu 2022 byla odsouzena ke 135 měsícům, tedy asi 11 a půl roku, vězení za to, že z deseti obětí vylákala 121 milionů dolarů. Proti rozsudku se odvolala a její trest byl snížen na 9 let a 7 měsíců. Soudce však rozhodl, že ona a Sunny Balwani dluží obětem svého podvodu 452 milionů dolarů.
Kdysi miláček Silicon Valley přezdívaný „Steve Jobs v sukni“, která napodobovala tuto výraznou osobnost nejen svým chováním, ale také typickým černým rolákem, je dnes vězeň číslo 24965-111 s plánovaným datem propuštění 29. 12. 2032. Média podotýkají, že jelikož se jedná o federální proces, připadá možné podmínečné propuštění v úvahu až po odpykání 85 % trestu.