Je to jeden z mnoha rozdílů, na kterém je vidět rozdílnost operačních systémů Googlu a Applu, respektive odlišná filozofie jejich tvůrců. V Androidu je NFC čip přístupný i vývojářům třetích stran. Banka se tak například může rozhodnout, jestli svým klientům dopřeje mobilní platby přes Google Pay, nebo vyvine své vlastní řešení fungující na stejném principu.
Apple něco takového z principu nedovoluje a pokud chcete s jeho iPhonem bezkontaktně zaplatit, pak pouze pomocí Apple Pay. Měl by něco takového upravovat zákon? V Německu se tak podle reuters.com stalo. Parlamentem přijatý zákon sice nezmiňuje přímo Apple a jeho systémy, ale vzhledem k situaci na trhu je zcela zřejmé, na koho cílí.
Snahy bank dostat se do iPhonu přitom nejsou nic nového. Už v roce 2016 zkoušely tři největší australské banky napadnout toto chování antimonopolní žalobou.
Odpověď Applu je vždy stejná a zahrnuje varování, že bez jeho výhradní kontroly nad NFC čipem může utrpět uživatelská přívětivost, bezpečnost a důvěryhodnost takto provedené finanční transakce.