Chytré zámky Linus Yale přináší špičkové zabezpečení i možnosti propojení

Chytré zámky Linus Yale přináší špičkové zabezpečení i možnosti propojení
Fotografie: Yale
  • Instalace chytrého zámku Linus je velmi snadná a lze ji provést u všech dveří s klasickou cylindrickou vložkou
  • Komunikace je zabezpečena 128bitovým AES šifrováním
  • Chytrý zámek bude v prodeji od 5. 10. 2020, v první fázi výhradně v nabídce obchodu Alza.cz za cenu 6 699 Kč včetně DPH

Společnost ASSA ABLOY v rámci pražského eventu, kterého se zúčastnila také redakce fzone.cz, představila novou generaci chytrých zámků Linus Yale. Novinka umožňuje ovládat zámek pomocí mobilního telefonu, otevírat ho pomocí časově omezeného PIN kódu unikátního pro každou osobu a neustále mít přehled o tom, zda je doma zamčeno. Posláním tohoto elegantního bezklíčového zámku, nazvaného po zakladateli značky Yale, je zvýšit bezpečnost a zjednodušovat každodenní život majitelům domů a bytů.

Chytrý zámek Linus Yale staví na více než 180 letech zkušeností společnosti Yale (která si jako první na světě nechala patentovat cylindrickou vložku) a představuje kombinaci promyšleného designu s nejmodernějšími technologiemi. Prostřednictvím mobilní aplikace Yale Access lze zámek zamykat/odemykat odkudkoli je zrovna potřeba, ověřit si příchod dětí ze školy domů či poskytovat virtuální klíče hostům.

Linus Yale

Chytrý zámek Linus znamená konec hledání klíčů zapadlých v kabelce nebo zapomenutých v autě. Zcela bez zásahu do dveří a jejich stávajícího zámku se postará o možnost kdykoli zkontrolovat, zda je zamčeno, stejně jako na dálku umožní vstup rodině, přátelům nebo službám s dodávkou do domu,“ vysvětluje Michal Tichý, manažer společnosti ASSA ABLOY.

Instalace chytrého zámku Linus je velmi snadná a lze ji provést u všech dveří s klasickou cylindrickou vložkou. „Stačí jej namontovat z vnitřní strany dveří na současnou vložku zámku. Z vnějšku budou dveře vypadat stále stejně. Aplikace Yale Access může automaticky zamykat dveře ihned po jejich zavření, nebo po nastavené době. Při návratu domů – a zjištění přítomnosti telefonu s aplikací – se zámek zase automaticky odemkne,“ vysvětluje Michal Tichý. Pro ovládání zámku na dálku prostřednictvím internetu je nutné jej spárovat se zařízením Wi-Fi Bridge Yale Connect.

Vysoká úroveň zabezpečení a ocenění za design

Chytrý zámek Linus nejen skvěle funguje, ale je to i designově zajímavý doplněk moderního interiéru. Snadná je jeho instalace i následné ovládání v mobilní aplikaci, dostupné pro Android i iOS. Extrémní důraz jsme kladli na zabezpečení komunikace mezi zámkem a telefonem jeho majitele,“ dodává Michal Tichý, manažer společnosti ASSA ABLOY.

Komunikace je zabezpečena 128bitovým AES šifrováním.

Pro ovládání zámku prostřednictvím aplikace Yale Access je používán uživatelský účet s dvoufaktorovou autentizací. Komunikace mezi telefonem a zámkem probíhá prostřednictvím Bluetooth LE se 128bitovým AES šifrováním. V případě ztráty telefonu lze okamžitě deaktivovat všechny virtuální klíče i celý účet Yale Access.

Zámek je vyroben z prémiových materiálů, má pískovaný kovový povrch a je dostupný ve stříbrné a matně černé barvě. Uzamčení indikuje LED prstenec na jeho povrchu. Autorem designu je slavný švýcarský designér Yves Behar, který pracoval pro značky jako Apple nebo HP. Chytrý zámek Linus získal prestižní ocenění Red Dot Award 2020 za kvalitu designu v kategorii „Chytrý produkt“.

Linus Yale

V rámci řešení inteligentních domácností spolupracuje zámek také se systémy Apple HomeKit a IFTTT, stejně jako s hlasovými asistenčními službami Amazon Alexa a Google Asistent. Rovněž je možné propojení s dalšími bezpečnostními produkty Yale.

Dostupnost a cena

Chytrý zámek Linus bude v prodeji od 5. 10. 2020, v první fázi výhradně v nabídce obchodu Alza.cz za cenu 6 699 Kč včetně DPH.

Komentář redakce

Nová generace chytrých zámků značky Yale nás příjemně překvapila elegantním vzhledem, vlastnostmi i cenovou dostupností. Během prezentace produktů bylo rovněž zmíněno, že výrobce na oficiálním webu zveřejní celou řadu uživatelsky srozumitelných (video)návodů, jak si zámek nainstalovat a co je k tomu potřeba. Kromě zmíněné kompatibility s Apple HomeKit, IFTTT, Amazon Alexa či Google Asistentem se navíc v současnosti pracuje na dalších 32 integracích do ostatních chytrých systémů.

Linus Yale

Tužkové baterie v zámku vydrží podle zástupců společnosti 6 až 9 měsíců a díky Wi-Fi adaptéru se výdrž ještě prodlouží. Malá klávesnice je přitom vodotěsná a komunikuje přímo se zámkem. V budoucnu mají být představeny také chytré alarmy, které se automaticky odkódují po rozpoznání přítomnosti ověřeného telefonu.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze