On-line testování proti COVID-19 je dobrý nápad, ale v praxi zatím nepoužitelný

On-line testování proti COVID-19 je dobrý nápad, ale v praxi zatím nepoužitelný
Fotografie: unsplash.com
  • Minulý týden se objevily nabídky on-line testování na COVID-19
  • Prostřednictvím videohovoru si uděláte pod dohledem zdravotníka samotest
  • Podle právních předpisů je test provedený laickou osobou
  • Kvůli tomu není považován za zdravotní službu dle zákona

V minulém týdnu se objevily nabídky on-line antigenního testování. Člověk si zakoupí test a provede ho pod dohledem zdravotníka. Vše proběhne prostřednictvím videohovoru. Následně testovaný obdrží evropský certifikát o výsledku testu.

V reakci na tento způsob testování se sešli odborníci ministerstva zdravotnictví. Řešili téma testování na COVID-19 na dálku. V tuto chvíli je názor odborníků ministerstva takový, že hodnotí kladně snahu těchto provozovatelů o zavádění nových technologií do zdravotnictví, ale tyto kroky nesmí jít proti stávající legislativě. Provedení samotestu na COVID-19 pod vzdáleným dohledem zdravotníka je, podle platných právních předpisů, testem provedeným laickou osobou. Z tohoto důvodu jej nelze považovat za zdravotní službu dle zákona. Z toho vyplývá, že výsledky takto provedeného samotestu nemohou být, podle mimořádného opatření ministerstva, ani vkládány do národního informačního systému ISIN.

Zároveň nelze ani takto provedené samotesty použít pro vytvoření digitálního evropského certifikátu (tzv. evropského covidpassu), který je potřeba pro cestování či jako potvrzení OTN v tuzemsku při vstupu do provozoven, služeb apod. Samotest je v současné době podle platného mimořádného opatření uznatelný pouze v případě, že je provedený na místě, například před vstupem na akci, a platí jednorázově pro tuto příležitost.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze