Po téměř 40 letech od katastrofy by se k Černobylu mohlo vrátit zemědělství

Po téměř 40 letech od katastrofy by se k Černobylu mohlo vrátit zemědělství
Fotografie: pixabay.com
  • K výbuchu v černobylské elektrárně došlo 26. dubna 1986
  • Plocha 4 200 km² okolo elektrárny zůstává neobydlená a žádné plodiny se na ní nepěstují
  • Vědci analýzou půdy zjistili, že dávka záření je pod ukrajinským národním bezpečnostním prahem

K černobylské havárii došlo už téměř před 40 lety, přesně 26. dubna 1986. Při plánované odstávce došlo u čtvrtého reaktoru k přehřátí a následnému výbuchu. Kromě postavení sarkofágu, který obaluje poškozený reaktor, aby nedošlo k šíření radioaktivních látek, se stala obrovská plocha okolo elektrárny neobyvatelná a půda byla nepoužitelná, jelikož byla kontaminovaná. To by se ale mohlo podle nově zveřejněné studie změnit.

Takzvaná „Černobylská uzavřená zóna“ se rozprostírá na rozloze 4 200 km² okolo elektrárny. Tato oblast je neobydlená a aktuálně se tak jedná o jednu z největších přírodních rezervací v Evropě. Druhá oblast o rozloze 2 000 km² se nazývá „Zóna povinného přesídlení“ a v těchto místech již žijí lidé. Najdeme zde i obchody, školy a další infrastrukturu. Nejsou zde však povoleny žádné oficiální investice ani využívání půdy.

Od 90. let minulého století již někteří vědci tvrdili, že by se dala půda bezpečně využívat, a to i přesto, že byla kontaminovaná radioaktivním cesiem a stronciem. Politická situace však zapříčinila, že půda je dodnes oficiálně nevhodná k pěstování, ačkoliv někteří místní farmáři na této půdě již pěstují. Nová studie však potvrdila, že původní domněnky byly pravdivé a na většině půdy lze plodiny pěstovat.

Vědci vyvinuli jednoduchý, ale robustní protokol pro vyhodnocení úrovně kontaminace a predikci příjmu radioaktivních látek běžnými plodinami, jako jsou brambory, obiloviny, kukuřice a slunečnice, na testovacím místě o rozloze 100 hektarů v oblasti Žytomyru,“ uvedl phys.org. Analýza ukázala, že dávka záření je pro zemědělce hluboko pod ukrajinským národním bezpečnostním prahem a zároveň je výrazně nižší, než je přirozeně se vyskytující dávka radiace na různých místech po celém světě. Tato analýza tak ukazuje, že by na této půdě šlo pěstovat mnoho plodin.

Tento výzkum je důležitý pro komunity postižené černobylskou katastrofou. Od roku 1986 se šíří mnoho dezinformací o radiačních rizicích z Černobylu, které negativně ovlivnily lidi, kteří stále žijí v opuštěných oblastech,“ uvedl profesor Jim Smith, který studii vedl. Celý vědecký tým pak doufá, že toto zjištění poslouží jako model i pro další regiony, které se potýkají s kontaminovanou půdou.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze