Repelentní náramky žádnou ochranu proti hmyzu neposkytují

Repelentní náramky žádnou ochranu proti hmyzu neposkytují
Fotografie: unsplash.com
  • Státní zdravotní ústav vybral v prodejnách čtyři běžné dostupné výrobky od různých firem a provedl odborné testy
  • Výsledky potvrdily, že ochranný účinek, který náramky slibují, až po dobu několika týdnů, neexistuje

Na základě stížností některých rodičů, kteří se obrátili na Státní zdravotní ústav (SZÚ), se odborníci rozhodli otestovat funkčnost takzvaných repelentních náramků, podle výrobců určených pro osobní ochranu proti komárům a v některých případech i proti klíšťatům. Státní zdravotní ústav vybral v prodejnách čtyři běžné dostupné výrobky od různých firem a provedl odborné testy. Výsledky potvrdily, že ochranný účinek, který náramky slibují, až po dobu několika týdnů, jednoduše řečeno neexistuje.

Odborníci SZÚ vyrazili na nákup běžně nabízených repelentních náramků a přinesli vzorky čtyř výrobků. Jejich cenový rozsah se pohybuje v řádu stovek korun za jeden kus a informace na obalech stran ochrany zní opravdu velkolepě. Deklarují například až osmitýdenní účinnost, a to nejen proti komárům i klíšťatům, ale třeba i proti blechám. Podle výrobců stačí jen náramky navléknout na ruku, v případě silné expozice hmyzu pak jeden na ruku a jeden na nohu.

„Osobně jsem si všechny testované náramky navlékla na ruku a tu vložila do testovací klece, kde máme k tomu účelu speciálně připravené testovací komáry. Je jich tam až kolem padesáti. Když to popíšu jednoduše, náramky jim byly úplně lhostejné. Do pár sekund jsem byla poštípaná a komáři sedali i na takzvané repelentní náramky. To znamená, že výrobek s trochou nadsázky řečeno, neochrání proti hmyzu ani sám sebe, natož aby repelentním účinkem pokryl celou plochu lidského těla,“ popisuje testující odbornice Terezie Arnoldová, zástupce vedoucího Národní referenční laboratoře pro dezinsekci a deratizaci.

„Pro kontrolu jsme pak provedli ve stejné kleci s komáry test s rukou ošetřenou repelentním přípravkem s 28% účinnou látkou DEET. Ověřili jsme tím, že komáři nejsou z jakéhokoli důvodu necitliví vůči repelentním látkám, ale také znovu i fakt, že repelentní náramky neposkytly ochranu proti komárům naprosto žádnou. Na ruku ošeřenou repelentem nesedal hmyz ani po pokusu opakovaném po dobu čtyř hodin,“ popsala kontrolní pokus další z testujících odbornic Zdeňka Leipnerová Galková.

Po provedení těchto testů doporučují odborníci SZÚ nespoléhat na takzvané repelentní náramky a pro ochranu proti hmyzu používat repelenty s účinnými látkami (např. DEET, IR 3535, icaridin), jejichž obsah je v procentech uveden na každém výrobku, stejně jako doba ochrany. S ohledem na to, že SZÚ otestoval jen 4 výrobky, nemohou se všechny takzvané repelentní náramky označit plošně za neúčinné. Lze se ale domnívat, že pokud si navléknete na zápěstí čímkoli napuštěný náramek, těžko lze od něj očekávat ochranu celého těla proti hmyzu. Mysleme také na to, že ani repelenty nejsou stoprocentní ochrannou proti hmyzu. Proto nepodceňujme ani další preventivní ochranná opatření, jako je vhodné oblečení, prohlídka celého těla po návratu z přírody a případně využití moskytiéry.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze