Fáze, při které se rover Perseverance postupně uváděl do provozu, skončila 1. června a nutno podotknout, že toho od únorového přistání stihl opravdu hodně. Jeho nástroj MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment), který se velikostí podobá toustovači, v dubnu úspěšně vytáhl oxid uhličitý z atmosféry a přeměnil jej na kyslík. Mimo toho vozítko nespočetněkrát zdokumentovalo helikoptéru Ingenuity, pořídilo více než 75 000 snímků a svými mikrofony nahrálo zvuky Marsu.
After a series of instrument checks and tests, our @NASAPersevere Mars rover has kicked off the science phase of its mission to search for signs of ancient microbial life in Jezero Crater: https://t.co/87PtEExvyX pic.twitter.com/fAaJawfOuT
— NASA (@NASA) June 9, 2021
V dalších měsících ho ale čeká něco zcela jiného. Rover bude prozkoumávat marsovskou plochu kráteru Jezero o výměře 4 kilometrů čtverečních. A právě z této oblasti odebere vzorky, které budou vědci později zkoumat na Zemi. Výzkum si totiž klade za cíl pochopit geologii Rudé planety a zjistit, jestli její povrch neskrývá stopy života.