Bydlení ve vlastním je u nás čím dál větší problém. Ceny nemovitostí dosahují prakticky nedosažitelných částek a i v případě, že oba partneři či manželé vydělávají, není jistota, že ve větších městech získají hypotéku na byt, který by si přáli. Pokud si nevystačíte s malým bytem nebo plánujete rodinu, kdy se příjem ještě sníží, pak zbývá podnájem. Čím dál více se ale rozmáhá vícegenerační bydlení, kdy děti, případně vnoučata, bydlí pod jednou střechou s rodiči či prarodiči. Dříve to bylo naprosto normální, ale postupem času se chtěla mladší generace osamostatnit a žít vlastní život, to se ale nyní opět mění.
Není bydlení jako bydlení
Samozřejmě každý potřebuje své soukromí. Starší generace chce klid a mladší zase možnost pobavit se a být s dětmi aktivní. V případě, že existuje možnost takového spolubydlení, je potřeba zvážit několik důležitých věcí. A pokud ji i vy zvažujete, je dobré se zeptat někoho, kdo takto bydlí, co bylo pro ně největší výzvou.
Bydlení v jedné domácnosti, tedy bez rozdělených bytů či pater, je dobré zvážit. Pokud máte s rodiči velmi úzký vztah, a je to tak i naopak, a to i včetně partnera a dětí, nemusí nastat žádný problém. Musíte si však být jisti, že každý nebude narušovat tomu druhému soukromí a bude akceptovat vlastní prostor. Podle rosariumhealth.com by při nedostatku osobního prostoru mohly vyvstat problémy, které by vedly ke konfliktům a celkově nepříjemným situacím. Přeci jen věkové rozdíly dělají i rozdílné hodnoty, které mohou být pro druhé ne úplně pohodlné.
V případě, že máte možnost zrekonstruovat půdu a udělat z ní byt pro svoji rodinu, je to o vzájemné domluvě. V tom případě by měla každá domácnost vlastní prostor pro využívání, ale přitom by společné bydlení přineslo výhody jako je podílení se na platbách záloh, opravách i vzájemné pomoci. Získání financí na přestavění půdy je také méně finančně náročnější něž pořízení bytu či domu.
Jaké jsou výhody vícegeneračního bydlení?
Mezigenerační bydlení má nespornou výhodu – úsporu financí. Záleží samozřejmě na domluvě, ale ve většině případů má mladá rodina jistotu, že se už nemusí bát o bydlení do budoucna, jelikož dům jednou zdědí. Další výhodou je také dělení se o zálohy na energie a společné opravy na domě. I například společné vaření o víkendech uspoří finance a navíc utuží vztahy.
Podle tritonfinancialgroup.com je další výhodou možnost pohlídání dětí a na druhou stranu péče o starší rodiče. Bydlení pod jednou střechou značně ulehčuje jak hlídání, tak pomoc blízkým. Sdílení starší a mladší generace také přináší pozitiva na obou stranách – starší se například lépe naučí s moderními vymoženostmi a chytrou domácností a děti se naučí od starších péct nebo nejrůznější ruční práce.