Nejčastější podvody na seniorech? Útoky na city a falešní dodavatelé energií

Nejčastější podvody na seniorech? Útoky na city a falešní dodavatelé energií
Fotografie: unsplash.com
  • Senioři jsou podvodníky nejvyhledávanější skupinou lidí
  • Cizího člověka bychom si měli vždy ověřit a nepouštět ho jen tak do bytu
  • Dejte si také pozor na podvodné vydávání se za příbuzného

Nepoctiví lidé budou mezi námi bohužel pořád a budou se snažit přijít k penězům podvodným způsobem. Pokud jde o osobní setkání, je jasná skupina lidí, která je v jejich hledáčku – senioři. Většinou jsou k lidem, kteří se představí jako zaměstnanci určité společnosti nebo se vydávají za jejich příbuzné, důvěřiví a může se tak stát, že je lehce okradou. Je tedy důležité této skupině lidí neustále připomínat, že ne všichni mají dobré úmysly. Jak tedy odhalit nepoctivého člověka?

Nabídka nového dodavatele plynu a elektřiny

Asi nejčastější způsob, jak se dostanou podvodníci do bytu a okradou důchodce o celoživotní úspory. V případě, že k vám zavítají pracovníci jakékoli společnosti, která dodává plyn či elektřinu, požadujte před vstupem do bytu nějaké ověření, že jsou zaměstnanci dané firmy.

Jak radí přímo Policie ČR, můžete je požádat o vyčkání – zavřete dveře a kontaktujte danou společnost a ověřte si návštěvu. Nezapomeňte také, že pracovníci navštěvují domácnosti pouze za účelem oprav či revize. Nikdy jim tedy nedávejte žádné osobní doklady či finanční hotovost.

Vydávání se za příbuzného

Tlak na osobu vyvolávají podvodníci i tím způsobem, že se vydávají za příbuzné, kteří se nacházejí v krizi a potřebují finanční pomoc. Podle consumer.georgia.gov seniorům volají a vydávají se většinou za vnouče. Aby nabrali na důvěryhodnosti, do telefonu položí důchodci otázku, jestli ví, kdo volá. Ten, aniž by něco tušil, řekne jméno některého z vnoučat a podvodník tak získá jméno, za které se může skrýt. Následuje žádost o finanční pomoc, kterou chce podvodník zaslat ihned na určitý účet a nechybí ani upozornění, aby to babička neříkala rodičům. Pokud se vám někdo takový dovolá, jednoduše si ověřte, zda opravdu mluvíte s vnoučetem, stačí požádat o jeho nebo vaše datum narození.

Žádost o pomoc

Tento trik je velmi zákeřný, jelikož má za cíl zaútočit na lidské city a potřebu pomoci. Scénář probíhá tak, že podvodník zazvoní na vybranou oběť a tvrdí, že byl okraden, přepaden nebo byl účastníkem autonehody. Dále sděluje, že u sebe nemá telefon a žádá o vstup do domu či bytu, kde si může zavolat, případně se napít. V tomto případě je potřeba zachovat chladnou hlavu a nepustit osobu dovnitř. Můžete osobě slíbit, že ihned zavoláte policii, záchranku a případně ji donesete vodu. Pokud se ale chystáte poodejít od vchodových dveří, rozhodně je zavřete.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze