Zdraví je nejdůležitější pro spokojený život. Čím déle se nemusíme zabývat nemocemi, tím lépe. S přibývajícím věkem se ale začnou objevovat potíže, které nás mohou postupně omezovat v pohybu, práci či obyčejných denních úkonech. Léčbu od doktora ale můžeme posílit využitím přírodních léčiv, jako jsou bylinky a vitamíny. I když nás nedokážou zbavit všech nemocí, mohou pomoci alespoň s něčím.
Čaje a masti
Asi nejjednodušší způsob, jak tělu dodat sílu bylin, je uvařit si z nich čaj. V obchodech i lékárnách je nepřeberné množství čajů, které mohou pomoci se zažíváním, spánkem, nachlazením a dalšími potížemi. Pokud ale máte možnost, běžte (nejlépe na jaře) se projít do lesa či na louku a nasbírejte si vlastní bylinky. Výborná je kopřiva (čistí krev, podporuje funkci močových cest), pampeliška (vhodná na močové cesty, cholesterol a pomáhá regulovat cukr v krvi), podběl (na kašel a onemocnění dýchacích cest), listy ostružiny (působí močopudně a proti průjmu) i mladé výhonky smrkového jehličí a šípek (obsahují velké množství vitamínu C). Můžete si je nasušit, nebo si udělat čaj z čerstvě natrhaných.
Z bylinek si také můžete jednoduše udělat mast – na základ stačí sádlo nebo vazelína. Tento základ rozehřejete ve vodní lázni a po rozpuštění přidáte sušené bylinky. Mast je potřeba alespoň 30 minut míchat, aby se uvolnily léčivé látky, ale musíte dávat pozor na to, aby se směs nepřehrála. Takto můžete připravit mast z měsíčku (na ekzémy, rány a jizvy), kostivalu (na bolavé klouby, artrózu a revma), třezalky (popáleniny, spáleniny od slunce, ekzém), ale i dalších rostlin.
Jestliže máte balkon nebo zahradu, můžete si vypěstovat některé bylinky doma. Nejčastěji jde o mátu, která je dobrá na trávení a pomáhá při zánětlivých onemocněních střev a křečích. Vypěstovat si také můžete levanduli, která podle healthline.com pomáhá při migréně, neklidu a se spánkem.
Mějte doma Aloe vera a zázvor
Aloe vera je rostlina, kterou mnoho lidí doma pěstuje v květináči a neví o jejích výhodách. Jak uvádí seniorlifestyle.com, má výborné chladivé účinky. Drobné popáleniny při nehodách v domácnosti nebo od slunce vám tak pomůže vyřešit. Stačí její list rozříznout a potřít si postiženou oblast. Kromě toho urychluje regeneraci pokožky a snižuje riziko infekce.
Dobrým pomocníkem je také zázvor, který koupíte v každém větším obchodě. Je skvělý jak na nevolnost, nadýmání a další zažívací potíže, tak na nachlazení. Pomáhá proti horečce a je protizánětlivý. Pokud vás tedy bolí v krku, udělejte si čaj z čerstvého zázvoru – zázvor oloupejte (nejlépe to jde s obrácenou malou lžící) a nastrouhejte nebo nakrájejte na malé kousky a nechte alespoň 10 minut luhovat.
Nezapomínejte na vitamíny
Pro zdraví je potřeba mít dostatek vitamínů. Mezi nejdůležitější patří vitamin C, který je zároveň antioxidantem. Pomáhá udržovat správnou imunitu a také je zodpovědný za zdravou kůži. Najdeme jej v ovoci a zelenině, ale můžeme jej do těla dostat i doplňkem stravy. Zvláště přes zimu je pak vhodné doplňovat vitamin D, který je důležitý pro kostní tkáň a taktéž posiluje imunitu.