Zombies mohou mít, stejně jako třeba komiksoví hrdinové, různé podoby a přijít s něčím skutečně originálním je čím dál tím těžší. Čest výjimkám, jako je již zmiňované The Last of Us. Příběh Days Gone vás uvrhne do již nakaženého světa, kde je vám naservírován pouze záblesk toho, co se stalo před vypuknutím pomyslné apokalypsy. Za nakaženými tentokrát nestojí žádný cordyceps a vše působí na první pohled od běžných zombie her tak trochu jinak. Kromě arzenálu střelných i sečných zbraní vám totiž poslouží motorka a spoléhat se budete muset i na vzájemnou spolupráci se zbytky nenakažených přeživších.
Days Gone je splněným snem každého motorkáře, neboť úhlavní postava, Deacon St. John, řídí motorku připomínající například Hondu Rebel, kterou si lze různě upravovat a vylepšovat, ať už po estetické, nebo funkční stránce. Právě tento prvek přitom hře dodává na zajímavosti a nutno dodat, že „vrnění“ haptické odezvy ovladače DualSense se jen tak neomrzí. Motorka slouží (kromě rychlého cestování, které je nejprve nutné odemknout) jako nejpohodlnější způsob cestování. Na rozdíl od automobilu vám však zároveň motorka neposkytne bezpečí před útoky nakažených, ve hře nazývaných jako hmyzáci, případně divou zvěří, jako například vlky. Při průjezdu vás tak může doslova zaskočit nepřítel, který vás shodí z motorky. Kromě vypořádání se s nebezpečím pak musíte pochopitelně motorku zvednout a nastartovat, což je zároveň důvodem, proč není vždy možné nebezpečí jednoduše ujet, neboť nemusíte mít dostatek času.













Důležitou mechanikou ve hře je také sbírání zdrojů v podobě různých bylin, bandáží, lahví, šrotu a dalších prvků, ze kterých si následně můžete vytvořit produkty, nebo je odevzdat v jednom z táborů a získat za ně kredity. Ty jsou herní měnou, díky níž si můžete například nakupovat nové zbraně nebo upgradovat motorku.
Navzdory tomu, že hra byla původně uvedena v roce 2019, si přitom stále zachovává zajímavý příběh, který má i několik zajímavých zvratů, a přestože je tempo hry zpočátku pomalejší, později se pěkně rozjede. V souvislosti s tím se zároveň nabízí otázka, proč vytvořit remaster relativně nedávno vydané hry, která vypadala i v době vydání na PlayStation 4 a později na PlayStationu 5 velmi dobře.
Remaster pak označuje, že se jedná spíše o mírná vylepšení. Konkrétně vývojáři zapracovali na ostrosti, lepším nasvícení a stínech, ale také přibyla podpora Tempest 3D Audio či VRR. K dispozici je režim Kvality pro preferenci vyššího rozlišení, případně Performance, kde jde o co nejvyšší snímkovací frekvenci. Vylepšeny byly také nahrávací časy, které jsou v podstatě neexistující. Vývojáři také implementovali kompletní podporu haptické odezvy ovladače DualSense, ať už se jedná o vibrace nebo adaptivní triggery, které budete vnímat při střílení. Při průjezdu po nekvalitní vozovce zase můžete pocítit nerovnosti.












Kromě těchto prvků remasterovaná verze obsahuje také nový režim Horde Assault, kdy vás nahání horda a můžete různě upravovat parametry střetu. Jedná se o výzvu, která zabaví na několik hodin, pokud se vám omrzí hraní hlavního příběhu, který si nově můžete vychutnat i v takzvaném Permadeath režimu, kdy, pokud zemřete, musíte začít kompletně od začátku a tento režim je tedy vhodný pouze pro ty nejotrlejší.
Z výše uvedeného je patrné, že remaster v tomto ohledu splňuje, co slibuje označení, a tomu odpovídá i cena. Ti, kteří již hru vlastnili, zaplatí symbolických 250 Kč (10 eur), tedy podle mého názoru rozumnou částku za to, co remasterovaná verze přináší. Navíc snad díky remasterované verzi svítá naděje, že se někdy dočkáme regulérního druhého dílu, který by si Days Gone jistě zasloužil, ačkoliv dorazil v roce 2019 v ne úplně ideálním stavu, což následně vývojáři řešili skrze patche a nepochybně se projevilo i na hodnocení hry na serveru Metacritic, kde má však hra stále velmi pěkných 71 % od herních recenzentů a samotní hráči jí udělili dokonce 85 %.
Zhodnocení
Days Gone je povedeným remasterem původního díla, který navíc není žádnou herní jednohubkou, ale detailně zpracovanou hrou s různými zajímavými mechanikami, jež vás dokáže zabavit na desítky hodin nejen zajímavým příběhem, ale i dobrou hratelností a nervydrásajícími střety s hordami nepřátel. Vytknout lze snad jen pomalejší tempo na začátku, což je ale případ třeba i oblíbeného titulu Death Stranding a mnoha jiných. Jakmile se do Days Gone „zakousnete“, hra vás nepustí a budete se k ní rádi vracet. A snad se i jednou vývojáři vrátí k regulérnímu druhému dílu.
Foto: Bend Studio