Domácí kino Philips s podporou DTS Play-Fi
test

Domácí kino Philips s podporou DTS Play-Fi

Zapomeňte na kabely

Do redakce nám dorazily reproduktory a subwoofer Philips, díky kterým si můžete vytvořit domácí kino. Na tom by nebylo nic tak zajímavého, kdyby nenabízely podporu standardu DTS Play-Fi, který otevírá spoustu možností párování, navíc bez zbytečných kabelů. Pokud vás představa domácího kina bez kabelů láká, čtěte dále.

Máte domácí kino? A bránili byste se, kdybyste se mohli vzdát kabelů, které jednotlivé bedny spojují? Věříme, že ne. Proto je tu standard DTS Play-Fi, který vznikl s cílem sdílet Hi-Fi obsah přes Wi-Fi a rovněž pro bezproblémový multiroom s produkty různých značek. Jinak řečeno, zachová špičkovou kvalitu, ovšem bez kabelů, přes Wi-Fi. Tento standard nabízí více známých značek (Loewe, McIntosh, Onkyo, Sonus-Faber), Philips se k nim přidal v roce 2020, kdy představil první televizor s podporou tohoto standardu. Další brzy následovaly, navíc, ty starší se systémem Android TV se dočkaly díky softwarové aktualizaci.

Dnes již má Philips v nabídce spoustu televizorů s podporou tohoto standardu, stejně jako reproduktorů a subwooferů, díky kterým si můžete postavit pravé domácí kino bez drátů. Jste zvědaví, jak to celé funguje?

Technické parametry

Philips TAW6505/10 Philips TAW6205/10 Philips TAW8506/10
Typ zařízení reproduktor, 2kanálový reproduktor, 1kanálový aktivní subwoofer, 8palcový
Rozměry 35 × 13,2 × 15,1 cm 21,2 × 11,6 × 11,5 cm 40 × 39 × 24 cm
Hmotnost 3,51 kg 1,79 kg 8,6 kg
AirPlay 2.0 ano ano ne
Chromecast ano ano ne
Hlasové ovládání Amazon Alexa, Google Home Amazon Alexa, Google Home ne
Ambilight ano, třístranný ano, třístranný ne
Mikrofon ne ne ne
Audio vstup ano, 3,5mm ano, 3,5mm ne
Aplikace DTS Play-Fi DTS Play-Fi DTS Play-Fi
Výkon/MAX 80 W, 160 W 40 W, 80 W 150 W (RMS), 300 W
Multiroom ano ano ne
Critical Listening ano ano ne
Konektivita Wi-Fi/Bluetooth Wi-Fi/Bluetooth Wi-Fi
DLNA ne ne ne
Režim domácího kina ano ano ano
Kompatibilita s DTS Play-Fi TV ano ano ano

Co vlastně testujeme?

Odprezentujeme vám hned 3 produkty, které se chlubí DTS Play-Fi a které spolu navzájem komunikují, stejně jako s televizorem Philips.

Philips nám dodal dva reproduktory. Prvním je bezdrátový domácí reproduktor TAW6505/10 s výkonem 80 W, který nabízí spojení pomocí Bluetooth + Wi-Fi a chlubí se i protokolem DTS Play-Fi. Kromě toho nabízí i LED osvětlení Ambilight, které lze synchronizovat se svitem Ambilight u TV Philips. Druhým a zároveň kompaktnějším reproduktorem je model TAW6205/10 s výkonem 40 W, který stejně jako TAW6505/10 nabízí LED, které lze synchronizovat s osvětlením Ambilight u vašeho televizoru Philips.

Oba produkty zapadají do podobné designové linky, bočnice zařízení jsou ze speciálního textilu v tmavě šedé barvě, díky čemuž působí opravdu příjemným dojmem. Kvalita konstrukčního zpracování je na úrovni, za což si Philips zaslouží palec nahoru. Na zadní straně reproduktorů jsou vždy dvě tlačítka, jedno se symbolem Wi-Fi, druhé se symbolem Bluetooth. Stejně tak se na zadní straně nachází audio vstup a proprietární konektor pro nabíjení. Podrobné specifikace si můžete přečíst v tabulce na začátku recenze.

Philips DTS Play-Fi

Ovládací prvky jsou vždy na vrchní straně, v obou případech jde o tlačítko osvětlení (Ambilight), tlačítka regulující hlasitost (+ a -) a Play/Pause. Tlačítko pro vypnutí/zapnutí nehledejte, v případě, že reproduktory nepoužíváte, přepnou se do pohotovostního režimu, kde odebírají minimum energie. Osobně se mi design obou reproduktorů moc líbí, vychází ze špičkových televizorů Philips, například modelu Philips 55OLED936.

Třetím testovaným produktem je bezdrátový 8palcový subwoofer TAW8506/10, který je opravdovou třešničkou na dortu dnešního testování. Vrchní část subwooferu je hliníková, díky čemuž vypadá opravdu fantasticky, ani plastové bočnice nijak výsledný efekt nesráží. Potěší také šířka jen 24 cm, díky čemuž se skvěle schová vedle komody, televizního stolku či sedačky. Zbylé rozměry jsou také příjemné (40 × 39 cm), hmotnost 8,6 kg je víceméně adekvátní. I subwoofer pochopitelně komunikuje díky Wi-Fi s Bluetooth a DTS Play-Fi.

Máte rádi Ambilight?

Jak asi správně tušíte, všechny tři produkty jsou spolu kompatibilní díky technologii DTS Play-Fi, dále komunikují s televizory Philips, které tento standard podporují. Díky vzájemné komunikaci vzniká řešení, které se přezdívá DTS Play-Fi Home Theater, tedy domácí kino bez kabelů, a to až do sestavy 7.2.4.

Jak to celé funguje?

Čím jsou DTS Play-Fi zařízení jedinečná? Jde o sestavu produktů, které mohou být od různých značek, přesto spolu navzájem komunikují právě díky DTS Play-Fi. Navíc je lze ovládat jak z telefonu (iOS, Android), tak pomocí Kindle Fire, Windows PC a televizorů, které DTS Play-Fi rovněž podporují (například značka Philips s Android TV).

K tomu všemu postačí aplikace. Každé jednotlivé zařízení podporuje přehrávání až do limitu rozlišení 16 bitů/48 kHz bez komprese, avšak v režimu Critical Listening lze dosáhnout Hi-Res Audio (24 bitů/192 kHz). Jen pozor na velikost, klasická MP3 má cca 4 MB, Hi-Res audio má ale klidně i 70 MB na jednu skladbu, vyžaduje tedy velmi kvalitní připojení. Navíc v tomto režimu je možné připojit jen jeden reproduktor. Přímo skrze aplikaci lze standardně pouštět hudební knihovnu uloženou v zařízení, můžete však využít i poskytovatele, kterých je dostatek (Amazon Music, Spotify Connect, Tidal, Deezer, Qobuz nebo internetová rádia v podobě iHeartRadio, SirusXM, Radio.com...) Chybí snad jen Apple Music. Modernější zařízení s podporou DTS Play-Fi se navíc chlubí podporou Chromecastu a Apple AirPlay 2, stejně jako dnešní produkty od Philipsu, tedy až na subwoofer, který logicky musí být připojen k dalším reproduktorům, případně televizi s podporou DTS Play-Fi. Díky AirPlay 2.0 a Chromecastu můžete snadněji streamovat i svoji hudební knihovnu.

Aplikace Philips Audio

Pokud si pořídíte dva reproduktory, lze je nakonfigurovat tak, aby fungovaly v režimu stereo (levý a pravý kanál), což jsme udělali i my. Navíc jsme přidali subwoofer, který se zase postaral o zahuštění zvuku. Vše lze spravovat právě skrze aplikaci v telefonu, případně přímo skrze televizor. Pokud přidáte další reproduktory, můžete si užít domácí kino v sestavě 5.1 a díky podpoře Home Theater se lze dostat až na konfiguraci 7.2.4.

S reproduktory si lze různě hrát, sestavy lze totiž označit jako „zóny“, což vám umožní delegovat hudbu do různých místností. Například jeden reproduktor může přehrávat zvuk z televize (a můžete jej umístit například do kuchyně), další poté může sloužit pro přehrávání obsahu z Tidalu a může být například v ložnici. Jde tedy o rozšířený multiroom systém, který lze ještě dále upravovat. DTS lze využít i se sluchátky, která podporu DTS Play-Fi nabízí. V praxi to vypadá tak, že zvuk z podporovaného zařízení (soundbar, televize, zesilovač) lze skrze Wi-Fi nasdílet přímo do sluchátek. Díky AV synchronizaci nedochází ke zpoždění, pokud byste například skrze sluchátka chtěli konzumovat klasický televizní obsah.

Jste nároční? Celkem můžete k jedné Wi-Fi síti připojit až 32 produktů, které Play-Fi podporují, z toho polovina může reprodukovat jednu skladbu. A to už je slušný multiroom systém. Zařízení lze ovládat i hlasovými povely skrze Amazon Alexu.

Praktické využití? Domácí kino, nebo multiroom

Jak DTS Play-Fi využít na 100 %? Jednoduše, kombinovat dovednosti produktů. Představte si, že máte doma televizor Philips s podporou DTS Play-Fi, například Philips 55OLED935/12 jako my. Televizor se díky aplikaci DTS Play-Fi připojí jak k reproduktorům, tak k subwooferu a v rámci aplikace nakonfigurujete pravý a levý reproduktor. Ty se následně spojí s reproduktory televizoru. Díky tomu máte slušný základ domácího kina, pokud přidáte další zadní, můžete si vcelku bez problémů udělat bezdrátové kino v sestavě 5.1.

Pokud se rozhodnete, že vyměníte kino za bezdrátové reproduktory, zrušíte párování s televizí a například skrze Apple AirPlay 2.0 nebo Chromecast posloucháte vaše oblíbené skladby. Stále málo? Vytvoříte zóny a reproduktory nakonfigurujete tak, aby jeden přehrával zvuk televize z jiné místnosti, další poté aby přehrávaly vaše oblíbené skladby, například na zahradě či terase. Vše nastavíte přímo skrze aplikaci v TV, případně ve vašem smartphonu. Pokud vám jde o co nejlepší kvalitu zvuku, vyberete si jeden z reproduktorů a po aktivaci režimu Critical Listening si vychutnáváte Hi-Res zvuk (24 bitů/192 kHz).

Zkušenosti: funguje to skvěle

Reproduktory a subwoofer jsme testovali několik týdnů a za tu dobu jsme vyzkoušeli vše, co nabízí. Líbila se nám podpora AirPlay 2.0, která není typická pro všechny reproduktory, stejně tak nás potěšila možnost snadného sestavení multiroom. Zvuk je tedy neustále s vámi, stačí vhodně rozmístit reproduktory a párty může začít. Komunikace s televizorem byla rovněž bezproblémová, ocenili jsme, jak snadné je sestavit si domácí kino bez zbytečných kabelů, které míří do centrální jednotky.

Jak reproduktory spárovat? Jednoduše, na zadní straně stačí stisknout tlačítko párování (symbol Wi-Fi) a následně v rámci iOS zvolit zařízení DTS Play-Fi, které se objeví v Nastavení – Wi-Fi. Poté se vrátíte do aplikace Philips Audio a během chvíle se reproduktor přidá automaticky. Spárování obou reproduktorů i subwooferu bylo otázkou asi 5 minut.

DTS Play-Fi na televizi Philips

Menším zádrhelem je aplikace, která působí v dnešním pojetí maličko zastarale. Není to nic strašného, ale působí více technicky než uživatelsky přívětivě, což nás zpočátku trochu odrazovalo. Pro někoho může být problém i to, že aplikace není v češtině a vzhledem k bohatým možnostem nastavení si se základními slovíčky nevystačíte. Dodáme, že nainstalovat můžete jak aplikaci DTS Play-Fi, tak Philips Audio, což je obrandovaná aplikace, avšak na pohled zcela stejná. Existuje i třetí aplikace s názvem PS Fine Tune. Skrze tu můžete aktualizovat firmware, případně nastavit třístranné osvětlení Ambilight. Nastavit si lze, zda má Ambilight svítit, blikat do rytmu, případně nastavit barvu, která se vám nejvíce líbí. I tato aplikace působí spíše technicky.

Líbilo se nám
 • bohaté možnosti sdílení
 • snadné párování
Nelíbilo se nám
 • aplikace působí moc technicky

Zhodnocení: volné ruce

Potenciál DTS Play-Fi je tak velký, že se dá těžko shrnout do jedné recenze. Jde o to, že nabízí různé možnosti využití, a to se navíc rozšiřuje v momentě, kdy si pořídíte více reproduktorů. Už se dvěma je zábava, stejně jako se subwooferem, celé to však začíná dávat smysl v momentě, kdy si sestavíte domácí kino 5.1. Stejně tak si lze vyhrát s multiroom, který je pro bezdrátové reproduktory velmi důležitý, přesto stále vcelku výjimečný. Výhodou rovněž je, že můžete kombinovat více produktů různých značek, jen si dávejte pozor na podporu AirPlay 2.0 a Chromecastu, to totiž není standardní součástí všech reproduktorů DTS Play-Fi.

Řešení od Philips se nám líbí i z toho důvodu, že komunikuje s televizory s Android TV. Místo zbytečných kabelů domácího kina si můžete za podobnou cenu sestavit čistě bezdrátové kino, které nabízí mnohem větší variabilitu a flexibilitu.

Foto: Martin Fajmon, fZone.cz

Klady
 • snadné párování
 • multiroom
 • režim domácího kina
 • lze párovat napříč značkami
 • komunikuje s TV s podporou DTS Play-Fi
 • snadné ovládání
 • podpora AirPlay 2.0 i Chromecastu
Zápory
 • méně přehledná aplikace
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze