Sony Bravia 9
test

Sony Bravia 9

Pátrání po špičkovém obrazu je u konce

V portfoliu společnosti Sony najdeme kromě cenově dostupných televizorů také skutečné vlajkové lodě, jako je model Bravia 9. Na rozdíl od dříve testovaného modelu Bravia 8, spoléhá Bravia 9 na technologii Mini LED, jež ocení zejména ti, kteří požadují špičkovou kvalitu obrazu s velmi vysokým jasem. Jak se osvědčila Sony Bravia 9 v 75" provedení?

O technologii Mini LED se někdy mluví jako o budoucnosti displejů – Mini LED by se například podle některých spekulací mohl rozšířit do mnoha produktů značky Apple, a to především díky velmi vysokému jasu, což je i jedna z hlavních předností testovaného Bravie 9. V rukávu má však ještě celou řadu dalších es, na která se podíváme v této recenzi.

Technické parametry Sony Bravia 9 (75")

Rozměry bez stojanu 166,7 × 96 × 4,8 cm
Rozměry se stojanem 166,7 × 96 × 39,7 cm
Hmotnost bez stojanu 42,3 kg
Hmotnost se stojanem 45 kg
Hmotnost celého balení 24 kg
Úhlopříčka displeje 75" (189 centimetrů)
Typ panelu Mini LED
Obrazový procesor Procesor XR
83 kWh / 1 000 hodin
Rozlišení a obnovovací frekvence displeje 3 840 × 2 160 pixelů, 120 Hz
Kompatibilita HDR HDR10, HLG a Dolby Vision
Výkon reproduktorů 10 W + 10 W + 10 W + 10 W + 10 W + 10 W + 5 W + 5 W
Operační systém Platforma Android TV (Google TV)
Interní paměť 32 GB
Hlasové vyhledávání ano
EPG ano
Internetový prohlížeč Ano
Obchod s aplikacemi Ano
Počet tunerů (pozemní/kabelové) 2× digitální, 1× analogový, 2× satelitní
Příjem signálů DVB-T2/S/S2/C
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax
Bluetooth 5.3
HDMI 4× boční (2× HDMI 2.1)
Standard HDMI eARC/ALLM, VRR, 4K120, SBTM
Chromecast integrovaný
LAN port 1× boční
USB 2× boční
Záznam na externí úložiště ano, o maximální kapacitě 4TB
VESA standard 30,0 × 30,0 cm

Konstrukční zpracování: kovové boky a tenké rámečky

Sony Bravia 9 je dostupná ve velikostech 65", 75" a 85". Právě testovaná 75" varianta pak představuje zlatou střední cestu. Je však třeba mít na paměti, že tento televizor nesestavíte sami (resp. by to byl velmi náročný úkol). Pro vybalení, montáž nožiček a umístění televizoru, případně jeho zavěšení na zeď, budete potřebovat pomoc druhé osoby (možná i třetí). Zobrazovací panel Mini LED je navíc mírně tlustší než OLED panel, ale nejde o výrazný rozdíl. Při srovnání s 77" verzí Bravia 8 zjistíme, že rozdíl je přibližně jeden centimetr, takže i obrazovka s tloušťkou 4,8 cm bude vypadat velmi dobře, ať už ji postavíte na nožičky, nebo pověsíte na zeď.

V Sony také mysleli na estetiku, pokud by televizor stál volně v prostoru. Zadní strana má pro Sony typický design čtverců a je vyrobena z materiálu Sorplas, patentovaného recyklovaného a recyklovatelného plastu od Sony. Výrobce se však neuchýlil k přemístění veškeré konektorové výbavy do separátní jednotky připojené jedním kabelem, jako je tomu u některých jiných designových televizorů. Pohled na zadní stranu tedy neurazí, ale je zřejmé, že televizor je zamýšlen k používání těsně u stěny.

U větších modelů je tomu u Sony již zvykem, přesto zmíním, že si můžete nožičky umístit do několika poloh: standardní, úzké, polohy pro soundbar nebo s prostorem pro soundbar. Stran zpracování vyniká nejen plastová zadní strana, ale zejména rám televizoru, který je kovový a má matně šedou barvu. Díky tomu působí novinka velmi prémiově. Tenké rámečky samotné obrazovky navíc zachovávají pro Sony typický nenápadně elegantní vzhled.

75" verze televizoru je v prostoru samozřejmě výrazná, ale zároveň nepřitahuje zbytečnou pozornost a pěkně zapadne do designu vašeho obýváku či ložnice. Také oceňuji decentní logo výrobce a LED indikátor viditelný při ovládání televizoru, který lze v nastavení deaktivovat.

Líbilo se nám
  • elegantní design do každé domácnosti
  • stále nízká tloušťka
  • vypadá pěkně i v prostoru
  • celkem čtyři různé polohy nastavení nožiček

Konektivita: příkladná?

Konektorová výbava a také oblast konektivity je u moderních televizorů Sony v prémiovém segmentu prakticky identická, což vychází také z toho, že by ji měl obstarávat stejný čipset. I u tohoto modelu tak najdeme konektorovou výbavu na boku, kde výrobce vsadil celkem čtyři HDMI, z nichž dvě jsou typu HDMI 2.1 s podporou 4K při 120 Hz a zbývající dvě HDMI 2.0 (u třetího HDMI konektoru je k dispozici rovněž eARC). Najdeme zde rovněž USB-A typu 3.0, výstup pro optiku, ethernetový port a konektory pro připojení k anténě. V případě HDMI pak Sony začíná bohužel trochu ztrácet na konkurenci, která osazuje své televizory rovnou čtyřmi HDMI 2.1.

Sony Bravia 9

Kromě solidní konektorové výbavy potěší také možnosti bezdrátového propojení, kdy novinka (díky novému čipsetu) zaujme například podporou Wi-Fi 6 či Bluetooth 5.3, což u televizorů není tak běžné.

Přímo v televizi je zabudovaný Chromecast, k dispozici je rovněž nejnovější Apple AirPlay 2 či možnost televizor integrovat do platformy Apple HomeKit.

Líbilo se nám
  • velmi dobrá bezdrátová konektivita
  • čtyři HDMI (z toho dvě HDMI 2.1)
Nelíbilo se nám
  • pouze dvě HDMI 2.1

Dálkový ovladač: nabíjíme skrze USB-C

Dálkové ovládání Bravie 9 je (nepřekvapivě) shodné s dříve testovaným modelem Bravia 8, což znamená, že výrobce již přešel na doplňování energie skrze USB-C konektor na spodní straně. Zhruba za měsíc používání jsem dálkové ovládání nepotřeboval nabíjet, tudíž lze předpokládat, že výdrž bude skutečně dlouhá a ve srovnání s tužkovými bateriemi se tak nijak neprojeví na uživatelském komfortu, ba právě naopak.

Dálkový ovladač má základní tlačítka, je příjemně kompaktní a obsahuje také tlačítka pro rychlý přístup k aplikacím Netflix, YouTube, Prime Video, Disney+, Crunchyroll a Sony Pictures Core (dříve Bravia Core). Baterie integrovaná v ovladači má dle štítku na zadní straně (po sundání krytu) kapacitu 500 mAh.

Další formou ovládání pak může být kamerka Bravia Cam, kterou lze k televizoru dokoupit a připojit ji k horní straně. Pomocí ní lze pak televizor ovládat, uskutečňovat videohovory nebo ji nechat upozornit na situace, kdy jsou děti příliš blízko obrazovce.

Líbilo se nám
  • kompaktní rozměry
  • dedikovaná tlačítka pro různé služby
  • možnost ovládat televizor gesty skrze dokoupitelnou kamerku

Obraz: to je, oč tu běží

Hlavním lákadlem tohoto modelu je nepochybně Mini LED obrazovka, jejíž výhoda spočívá ve schopnosti dosáhnout vyššího celkového jasu. Zatímco u OLED panelů může být maximální jas extrémně vysoký (u telefonů v poslední době docela často vídáme i hodnotu 4 000 nitů), jedná se o hodnotu lokální. OLED tedy teoreticky dokáže nabídnout takto extrémní jas, avšak jen za velmi specifických podmínek, po velmi krátkou dobu a na velmi malém „lokálním“ místě. Celkový maximální jas (po celé ploše obrazovky) je pak násobně nižší, a to je právě oblast, v níž jej poráží Mini LED. Oproti klasickým LED televizorům však zároveň netrpí na problém s horším podáním černé.

Sony Bravia 9

Osobně doma používám televizor Sony typu Full Array LED, který má několik desítek segmentů na obrazovce, které dokáže lokálně ztlumit nebo zvýšit jejich jas. Mini LED funguje z pohledu diváka podobně, avšak počet těchto segmentů je mnohem vyšší. Zatímco u mého televizoru při sledování tmavé scény s bílými titulky je spodní část obrazu s titulky prosvícená, což nevypadá příliš hezky a titulky působí méně kontrastně, u Mini LED Bravie 9 je výsledný dojem velmi podobný OLEDu. Mini LED sice nenabídne nekonečný kontrast jako OLED, a v některých scénách jsou patrné limity této technologie, oproti Full Array LED je to však stále velký pokrok.

Důležitou roli v tomto ohledu hraje vysoká svítivost. Bravii 9 jsem měl umístěnou vedle francouzského okna a díky vysokému jasu (Sony tyto hodnoty tradičně neudává) bylo sledování obsahu velmi pohodlné i během jasného dne. Mini LED je ideální do domácností, kde je potřeba se vypořádat s velkým množstvím světla a světelnými odrazy. Díky obrazovému procesoru XR nabízí výsledný obraz krásné barvy, vynikající kontrast, velmi pěkné podání černé a podporu obsahu v Dolby Vision, HDR10+ však překvapivě schází. Samozřejmostí je také 120Hz obnovovací frekvence, kterou oceníte zejména při připojení herní konzole. V kombinaci s PlayStationem 5 jsem si tak užil mnoho hodin hraní novinky Silent Hill 2 (ikonické hororové hry, resp. jejího remaku), která je plná tmavých scén, a užíval si špičkového obrazu. Co se týče pokročilých funkcí, můžete se spolehnout na VRR i ALLM, automatické mapování HDR v propojení s PlayStationem 5, stejně tak je k dispozici i dedikovaný herní režim včetně rozhraní pro nastavení obrazu během hraní her.

I v případě, že však na televizoru nebudete pouštět obsah ve vysoké kvalitě, se nemusíte obávat nízké kvality, neboť dokáže televizor obraz v nižší kvalitě upscalovat a umí to velmi dobře. Kromě možnosti manuální konfigurace nastavení obrazu je pak k dispozici také několik přednastavených režimů včetně nově kalibrovaných režimů pro Netflix a Amazon Prime. Osobně jsem nejčastěji používal režim Professional a Cinema (+ herní režim) k mé naprosté spokojenosti.

Líbilo se nám
  • extrémně vysoká svítivost
  • široké možnosti nastavení
  • možnost hrát ve 4K/120 FPS v Dolby Visionn
  • dobře fungující upscaling
Nelíbilo se nám
  • schází HDR10+

Zvuk: budete spokojeni

Bravia 9 disponuje celkem osmi reproduktory s kombinovaným výkonem 70 W a podporou mnoha různých formátů, jako je DTS Digital Surround, DTS Express, DTS-HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio, DTS:X, Dolby Atmos či Dolby Audio. Celkový výkon a ozvučení televizoru pak bez problémů zastoupí i soundbar: zvuk je pěkně hutný, ale přitom čistý a dokáže vyplnit i větší místnost. Zajímavostí je také vylepšená technologie Voice Zoom, která zvýrazní dialogy. Díky ní tak nemusíte v některých scénách zvyšovat hlasitost, abyste si mohli (znovu) poslechnout, co v daném dialogu padlo za slova.

Líbilo se nám
  • vysoká kvalita zvuku
  • povedená funkce Voice Zoom

Uživatelské prostředí: Google TV a povedená aplikace

O hladký chod televizoru se stará osvědčený operační systém Google TV, který je na trhu již několik let, snadno se ovládá a umožňuje si stáhnout do televizoru široké množství aplikací. Chvályhodná je rovněž vysoká svižnost systému i fakt, že na systém Google nezapomíná a jednou za čas vydá bezpečnostní aktualizace.

Zmínit si zaslouží i mobilní aplikace Bravia Connect dostupnou pro iOS i Android, která slouží jako dálkové ovládání televizoru, ale také přináší možnosti pokročilejšího nastavení, získávání různých typů apod. Tato aplikace funguje svižně, je pěkně zpracovaná a celkově jsem k ní neměl žádné výtky, navíc mě častokrát zachránila, typicky ve chvílích, kdy jsme nemohli najít dálkové ovládání. V takové situaci stačí sáhnout po telefonu a s hledáním ovladače se trápit později.

Líbilo se nám
  • mobilní aplikace
  • intuitivní prostředí
  • možnost doinstalovat aplikace

Sony Pictures Core (Bravia Core): filmová galerie k vašim službám

Příjemným benefitem je filmová galerie Sony Pictures Core, tedy streamovací služba Sony, která je v mnohém podobná Netflixu či Amazon Prime. Pokud se na ni nebudete dívat jako na konkurenci těchto streamovacích gigantů, ale jako na příjemný bonus k televizoru, nelze jí v podstatě nic vytknout. U Bravie 9 navíc Sony stále poskytuje i kredity zdarma. Těch obdržíte rovnou deset, přičemž jeden kredit odpovídá jednomu filmu.

V galerii Bravia Core najdeme několik stovek filmů roztříděných do několika podsekcí. V jedné například najdeme pouze filmy s podporou IMAX Enhanced nebo třeba Pure Stream se streamovací rychlostí až 80 Mbps (umožňuje-li to internetové připojení). Kromě novinek (například hororový snímek Tarot), které si můžete koupit za kredity, je k dispozici také katalog starších, avšak kvalitních, filmových klasik typu Muži v černém nebo Na Hromnice o den více.

Líbilo se nám
  • kromě horkých novinek jsou v nabídce i osvědčené filmové klasiky
  • možnost přehrávání ve vysoké kvalitě

Zhodnocení

Sony Bravia 9 nabídne ohromující kvalitu obrazu, která vás doslova oslní a rozhodně ji oceníte v případě, že sledujete televizor v náročnějších světelných podmínkách (tedy obecně, kde je hodně světla a světelné odlesky). Novinka však má co nabídnout také po stránce zvukové, systému i doprovodných funkcí. Jedinou výtku mám snad ke konektorové nabídce, kde sice najdeme čtyři HDMI, avšak pouze dvě z nich jsou HDMI 2.1.

Foto: Ioannis Papadopoulos, fzone.cz

Klady
  • povedená mobilní aplikace
  • povedené dálkové ovládání
  • elegantní design do každé domácnosti
  • extrémně vysoká svítivost a kvalitní obraz
Zápory
  • pouze dvě HDMI 2.1
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze