Xiaowa C102-00
test

Xiaowa C102-00

Pomocník k nezaplacení

Nejste-li výjimka, která potvrzuje pravidlo, pak úklid domácnosti nepatří mezi vaše nejoblíbenější činnosti. Čas strávený umýváním nádobí, žehlením, praním či vysáváním nám však naštěstí čím dál tím častěji a různými způsoby zpříjemňují chytří pomocníci. Jedním z nich je i robotický vysavač Xiaowa, který jsem měl možnost několik týdnů testovat. Vyplatí se do něj investovat?

Pro koho je vhodný?

Testovaný robotický vysavač Xiaowa C102-00 se svou cenou i schopnostmi řadí spíše mezi základní třídu robotických vysavačů. Rozhodně tak nečekejte, že se koupí tohoto vysavače váš standardní vysavač ocitne v bazaru. Pokud byste se rádi dozvěděli více o tom, co očekávat od robotického vysavače této kategorie, odkáži vás na recenzi výkonově podobného robotického vysavače ILIFE V5s Pro, kde se ve stejnojmenné kapitole dozvíte o tom, co můžete očekávat.

Baterie: dostačující

Výdrž je u robotického vysavače zpravidla jedním z nejdůležitějších faktorů. Baterie o kapacitě 2 600 mAh u testovaného vysavače Xiaowa vydrží vysávat průměrných 50 minut na nejvyšší výkon, který jsem kvůli vyšší efektivitě obvykle nechával puštěný. Za tuto dobu vysavač stihl bez problémů vysávat byt o rozloze necelých 90 metrů čtverečných, což osobně považuji za dostatečné. Nabíjení zabere dlouhé tři hodiny, na druhou stranu se zde nejedná o zařízení, u kterého byste byli na rychlém nabití závislí. Výhodou je schopnost vysavače poměrně rychle vyhledat nabíjecí stanici, do které sám zajede předtím, než se baterie úplně vybije.

Líbilo se nám
 • solidní výdrž baterie
 • automatické nalezení nabíjecí stanice

Zkušenosti: chce to čas

Robotický vysavač Xiaowa jsem testoval několik dní a výsledky uklízení byl mile překvapen, a to i navzdory tomu, že se jedná o jeden z levnějších modelů, který si nedokáže zapamatovat místnosti v domě. Po zapnutí, které jsem prováděl buď manuálně, anebo přímo z aplikace, se robot vždy rozjede přímo, dokud nenarazí na překážku, a poté se vydá podél stěny či nábytku. Jeho putování po pokojích je tak vcelku nahodilé a díky tomu zabere vysátí veškeré plochy místnosti déle času. Obvykle se mu podařilo dostat všude, pouze to trvalo o něco déle. Pokud tak chcete některou místnost opravdu pečlivě vyčistit, je ideální v ní nechat vysavač zavřený delší dobu, dokud nemá šanci vše pečlivě projet.

Robotický vysavač Xiaowa C102-00

Sbírání nečistot funguje vcelku spolehlivě. Občas se však stalo, že robot metličkou se štětinkami některou špínu spíše odhodil než přiblížil k hlavnímu kartáči. Rovněž s těžšími předměty si nemusí vždy úplně poradit a je potřeba mu dát více šancí nad nimi projet.

S aplikací Xiaomi Home lze vysavač zapnout i z práce.

Ovládání tlačítky nabízí pouze základní funkce. Ovládání skrze chytrou aplikaci Xiaomi Home, to je už jiná. Zde si po spárování s robotem můžete například nastavit dobu, ve kterou má robot uklízet, aby na vás čekal čistý byt, než dorazíte z práce domů. Zároveň stačí mít připojení k internetu a můžete skrze aplikaci robota spustit vzdáleně. Zde si rovněž nastavíte mezi úrovněmi vysávacího výkonu, kdy ten nejnižší je pochopitelně rovněž nejméně hlučný a naopak. Dále zde najdete manuál s instrukcemi, jak s robotem nakládat, a pokud máte chuť, můžete robota uvést i do režimu manuálního ovládání a navigovat jej, kam se má vydat. Aplikaci považuji za podařenou a předpokládám, že pokud si tohoto robota koupíte, máte v plánu ji používat.

Vysavač lze ovládat skrze aplikaci Xiaomi Home pro Android i iOS.

Schopnost robota vyhnout se překážkám jsem nakousl již v první kapitole. Pomocí infračerveného senzoru a nárazníků je schopen se poměrně přesně vyvarovat veškerým překážkám nebo zamezit pádu ze schodů. Celkově jsem však s jeho výkonem spokojen. Zájemci by však měli mít na paměti, že opravdu důkladné vyčištění jednoduše zabere o něco déle.

Líbilo se nám
 • při dostatku času vysává spolehlivě
 • možnost si nastavit několik výkonů sání
 • povedená aplikace na chytré telefonu
 • schopnost vyhnout se nábytku a překážkám
Nelíbilo se nám
 • občas bloudí a přejíždí stejná místa

Zhodnocení: levně a kvalitně

Robotický vysavač Xiaowa C102-00 bych doporučil všem, kteří hledají základní výpomoc s úklidem. Běžné vysávání s klasickým vysavačem tak úplně nenahradí, ale pokud máte rádi technologie a jste ochotni dát vysavači o něco déle času, věřím že budete s konečným výsledkem spokojeni. Pochválit musím také povedenou aplikaci, skrze kterou jsem vysavač obvykle ovládal. Za cenu kolem 7 tisíc korun Xiaowa C102-00 nabídne slušnou protihodnotu.

Klady
 • líbivý design
 • solidní výdrž na baterii
 • dobře fungující aplikace
 • vyhýbání se překážkám
 • důkladnost čištění
Zápory
 • nádobka nelze propláchnout
 • občas bloudí po místnosti
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze