Xiaomi Mi Box S
test

Xiaomi Mi Box S

Transplantujte vysloužilé televizi srdce
12

Je to již zhruba rok a půl, co vám fZone.cz přineslo recenzi chytré krabičky Mi Box 3 od Xiaomi. Ta dokázala vdechnout nový život i starší televizi, které zpřístupnila svět aplikací z Obchodu Play a značně tak obohatila její dovednosti. Mi Box S chce na úspěch Mi Box 3 navázat, a to v modernějším balení a samozřejmě včetně všech důležitých aktualizací systému Android TV.

Různých multimediálních center existuje i na tuzemském trhu velké množství. Nabídka se tak může zdát opravdu nepřehledná a výběr komplikovaný. Když to ovšem zjednodušíme, majitelé produktů s logem nakousnutého jablka povětšinou sáhnou po Apple TV, kde je to logické, neb alternativy neexistují. Příznivci zeleného robota se pak nejčastěji rozhodují mezi NVIDIA Shield, případně Mi Boxem od Xiaomi.

Xiaomi Mi Box S

Důvod je vlastně prostý. Za rozumný peníz nabídne Mi Box pestrou plejádu dovedností, a to primárně díky tomu, že zpřístupňuje stovky aplikací přizpůsobených pro obrazovky televizorů. A pokud vám nějaká přeci jen bude chybět, můžete vyzkoušet instalaci na vlastní pěst skrze .apk balíček a taková aplikace, tedy až na menší překážky, bude fungovat také.

Donedávna byl u Xiaomi jasnou volbou Mi Box 3, který se dodnes prodává za velmi slušnou cenu okolo 2 tisíc korun. Nějakou dobu již však není Mi Box 3 jedinou možností – nabízí se i v některých ohledech vylepšený Mi Box S, který zaujme i svým modernějším designem. Kromě toho Xiaomi model Mi Box S uvolnilo i pro zájemce mimo Čínu, například pro ty z USA. V dnešní recenzi si rozdíly zmíníme a zároveň si zkusíme obě krabičky srovnat co se výhodnosti koupě týká.

Technické parametry Xiaomi Mi Box S

Rozměry 95,25 × 95,25 × 16,7 mm
Hmotnost 147 gramů
Verze systému Android TV 8.1
Drátová konektivita 1× HDMI, 1× USB 2.0, 1× 3,5mm jack s S/PDIF
Verze Bluetooth 4.2
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac (2,4 i 5 GHz)
Dálkové ovládání Bluetooth ovladač
Maximální rozlišení 4K (3 840 × 2 160), 60 FPS
Procesor 64bitový čtyřjádrový Cortex-A53
GPU Mali-450
Interní paměť 8 GB eMMC
RAM 2 GB
Barevné provedení černé
Cena od 1 700 Kč

Obsah balení: stále pouze základ

Nebudeme vás dlouze napínat, obsah balení se prakticky neliší od balení Mi Box 3. V malé krabičce tak kromě multimediálního centra zabaleného v elegantním těle nalezneme nabíječku s proprietárním kulatým konektorem a evropskou koncovkou do elektrické sítě. Nabíječka je pevně spojena s adaptérem do sítě, kabel by stejně jiné využití nabídnout nemohl. Dále se v balení nachází propojovací HDMI–HDMI kabel a dálkový Bluetooth ovladač, který nabídne jiný design i rozmístění prvků než ovladač, který známe z Mi Box 3. Ovladač funguje po vložení dvou mikrotužkových AAA baterií, které však v balení bohužel chybí. Co naopak nechybí je základní obrázkový návod.

Konstrukční zpracování: je hranatější

Pokud vás chytrá domácnost a primárně chytrá televize zajímá, možná jste ke konci roku 2017 naši recenzi Mi Box 3 zaznamenali. Určitě si tak vzpomenete, že jsme se podivovali nad větší hmotností, kdy při poměrně subtilních rozměrech překvapila hmotnost okolo 180 gramů. V ruce tak Mi Box 3 působil jako těžítko. Mi Box S je na tom o poznání lépe. Rozměry jsou o trochu menší, a to v každém směru. Mi Box S je rovněž lehčí, a to o zhruba 30 gramů, což je již znatelný rozdíl.

Xiaomi Mi Box S

Možná namítnete, že řešit hmotnost je u podobného zařízení, které bude schované někde v okolí televize, zcela zbytečné. A máte pravdu. Co ovšem zbytečné není je řešit design, kde musíme Xiaomi pochválit. Mi Box S působí dospělejším dojmem, čemuž prospělo i to, že bočnice nejsou tolik zakulacené. Celkově tak působí Mi Box moderněji.

Tělo stále tvoří plastové materiály, s čímž se dalo počítat. Černá barevná varianta, která se jako jediná na našem trhu prodává, nebude rušit ani moderní interiér. Kladně hodnotíme i matný povrch, na kterém nebudou ulpívat otisky prstů a další nečistoty. Pokud se zaměříme na zpracování jako celek, potěší že tělo je velmi pevné a použité plasty poměrně kvalitní. Při bližším ohledání si však budete moci všimnout ne zcela špičkového vyrovnání některých plastových spojů, což je však již naprostá marginálie. Celkově jsme byli spokojeni.

Líbilo se nám
 • elegantní design
 • nižší hmotnost
 • celkově subtilnější
 • moderní černé barevné provedení

Konektivita: HDMI a USB

Jak už jsme zmínili v části o obsahu balení, propojení Mi Boxu S s televizí zajišťuje HDMI kabel. Stačí tedy dodávaným kabelem spojit televizi s Boxem a zapojit napájecí adaptér do sítě. Kromě HDMI konektoru je na těle Mi Boxu přítomen i USB port pro externí disk, případně čtečku karet. Snadno můžete zapojit i drátovou klávesnici nebo myš. Pokud vám jeden USB port nebude dostačovat, bude nutné sáhnout po některém z USB hubů, který koupíte dnes již za pár korun. Na zařízení nalezneme i 3,5milimetrový jack a S/PDIF optický audio výstup v jednom. Z bezdrátové konektivity můžeme zmínit přítomnost Wi-Fi (2,4 i 5 GHz) a Bluetooth 4.2, kdy Mi Box 3 disponoval standardem 4.0.

Xiaomi Mi Box S

Vzhledem k tomu, že Mi Box S lze vnímat jako vylepšenou variantu Mi Box 3, zamrzí že Xiaomi nedoplnilo konektivitu alespoň o jeden Ethernet port. Takto si musíte vystačit s bezdrátovou sítí, případně dokoupit redukci.

Mi Box S je osazen čtyřjádrovým procesorem Cortex-A53 s taktem 2 GHz a grafickým akcelerátorem Mali-450. Nabídne 2 GB operační paměti a 8 GB eMMC interní paměti, z nichž je pro uživatele dostupná zhruba polovina. Po stránce hardwaru si tak Mi Box S nepolepšil, což se může zdát zvláštní, avšak výkonnostně Mi Box S za konkurencí rozhodně nezaostává a nebude ani za pár let.

Líbilo se nám
 • Bluetooth i duální Wi-Fi
 • USB pro externí periferie
Nelíbilo se nám
 • pouze jeden USB konektor
 • chybí Ethernet port

Dálkový ovladač: změn je hodně

Hned na úvod si můžeme říct, že dálkový ovladač prošel změnami největšími, ale ne všechny lze bohužel vnímat kladně. Na první pohled působí ovladač velmi svěžím a moderním dojmem. Na první úchop zaujme to, že je poměrně lehký, a to i po vložení dvou mikrotužkových AAA baterií. Ano, jde o plast, přesto jsme po zkušenostech s ovladačem z Mi Box 3 čekali „pár gramů navíc“.

Dálkový ovladač prošel největšími změnami.

Na ovladači se nachází celkem 14 tlačítek, což je ještě o 3 více než u ovladače Mi Boxu 3. Některá tlačítka nejsou na první pohled viditelná, protože jsou ukrytá do speciálních bloků. Hlavní ovládací prvek je křížový volič (vpravo, vlevo, nahoru a dolů) ve tvaru kruhu s prostředním tlačítkem, které slouží pro potvrzení výběru. Tento hlavní volič vzbuzuje negativní emoce, protože oproti předchozímu řešení vydává každý stisk velmi hlasitý a „plastový“ zvuk.

Dálkový ovladač

Pod křížovým ovladačem se nachází tři tlačítka: zleva jde o tlačítko kontextové nabídky, tlačítko pro návrat zpět a tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku. Bohužel, přímo pod směrovým tlačítkem se nachází šipka zpět a ne tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku, což může majitele Mi Boxu 3 lehce mást.

Pod trojicí kulatých tlačítek se nachází dvě výraznější tlačítka: jedno pro vstup do aplikace Netflix a druhé pro vstup do aplikace Live Channels pro živé vysílání vašich IP služeb, například Sledování TV, KUKI, Lepší TV a dalších. Kolébka pro ovládání hlasitosti v orientaci na výšku se nachází ještě pod těmito dvěma tlačítky.

Xiaomi Mi Box S
Kruhový volič se příliš nepovedl, stisk je velmi hlasitý

Co naopak chválíme je přemístění tlačítka pro spuštění hlasového vyhledávání, které se nachází ještě nad křížovým voličem. Tlačítko je navíc barevně odlišeno a koresponduje s barvami Google Asistenta. Vypínací tlačítko se nachází na nejvyšší pozici, tedy ještě nad tlačítkem pro vyvolání hlasového ovládání.

I tentokrát si posteskneme nad absencí dotykového touchpadu, který na svém ovladači nabízí Apple TV. Stačil by například i gyroskop, který by fungoval jako virtuální myš. Ani jedno ovladač Mi Boxu S nezvládá.

Líbilo se nám
 • elegantní design
 • nízká hmotnost
 • výrazné odlišení tlačítka pro hlasové ovládání
 • přímý vstup do IP televizí
Nelíbilo se nám
 • hlasitá odezva křížového voliče
 • celkově plastový pocit
Diskuze ke článku
Elder
Jak do toho připojím anténu?
JirkaM
Přehrávač je to sice sympatický, ale v KODI Leila má problémy s cukáním a je jedno, zda je to v 720p nebo 4K. Dá se to napravit odpojením od sítě, kdy se přehrávač restartuje, ale po pár filmech to začne dělat zas. Jinak třeba videa z YT ve 4K bez problémů, vynikající hlasové vyhledávání v češtině.
Radek Andy
Jak na tomto android tv pracuje USB dvb-t2 tuner ? Na Atv598Max geniatech mi zatím nejde zprovoznit dvb-t 2 integrované v android tv os boxu bude to někdy testovat ?
Radek Andy
A jak používáte google duo tedy video volání funguje mikrofon z USB Logitech kamery nebo to funguje jen na pár sekund přes dálkový ovladač a pak se mikrofon vypne řešení bylo vytáhnout před voláním baterky z dálkového ovladače

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze