Slyšeli jste někdy o jaderné elektrárně, která funguje na stejné bázi jako naše Slunce? Přesně takový má být tokamak ITER. Díky BBC víme, že se jedná o největší termojaderný fúzní reaktor na světě a v současné době se ve Francii pracuje na jeho instalaci. Pokud půjde vše podle plánů, stavba má být dokončena už za pět let, tedy v roce 2025.
Klíčový komponent ITER je protikladem běžných elektráren. Při jaderné fúzi se má tvořit rozpálená plazma a jádra se nemají štěpit, ale naopak slučovat. To, že jsou tyto schopnosti totožné s reakcí, která probíhá ve většině hvězd, pro nás znamená čistou a bezpečnou energii bez jaderného odpadu. Pokud hledáte odpověď na problémy klimatické krize, tokamak ITER je možným řešením, protože elektrárna mimo jiné spotřebovává paliva, kterých máme na Zemi dostatek. Reaktor pohání směs deuteria a tritia a obě tyto složky se dají získat z mořské vody a lithia.
Korean President Moon on the promise of the #ITER project: "Dazzling starts in the night sky shine with #fusionenergy. Once we pool all the wisdom that the world has to offer, we will be able to have an artificial sun that lights our path towards the future." #ITERStartsAssembly pic.twitter.com/WHGVuXYnE5
— ITER (@iterorg) July 29, 2020
Výše zmíněný model reaktoru sice už existuje, ale ITER je v mnoha ohledech zcela výjimečný. Mělo by se jednat o první tokamak, který získá z paliva více energie než sám spotřebuje, a to je jak pro nás, tak pro planetu klíčové.
I přestože je tento vědecký projekt pouze testovací a samotný rozvod elektřiny v plánu není, cílem je se co nejvíce přiblížit ke klasickému komerčnímu reaktoru. Na jeho stavbě se podílí jedny z nejvyspělejších zemí světa a pokud se ukáže, že lidstvo zvládne vyrobit spolehlivý a funkční termojaderný reaktor, pravděpodobně se každý stát pokusí postavit vlastní.
Jestli je to možné, je ale zatím jen ve hvězdách. Jisté je, že by nás v takovém případě potkal technologický zlom a některé ekologické problémy by byly zažehnány.