Vědci v nové studii objevili tři druhy žraloků, kteří září ve tmě. Podle BBC vědci zkoumali žraloky v oblasti oceánského dna Chatham Rise na východ od Nového Zélandu. Žraloci září díky bioluminiscenci. Zjednodušeně řečeno se jedná o vyzařování světla některých skupin organismů.
New research has confirmed three species of #sharks found in New Zealand waters are #bioluminescent, meaning they can produce their own light. These species live in the ocean’s "twilight zone", 200 to 1000 metres down, below which sunlight can’t reach. 🦈💡https://t.co/amUzQNLG66 pic.twitter.com/QgewkSxO6i
— NIWA (@niwa_nz) March 3, 2021
Jedním ze žraloků je světloun Bonnaterrův, který je největším světelným obratlovcem a může dosahovat délky až 180 cm, dalšími jsou světloun svítivý a světloun jihoamerický. Tohoto jevu jsme si mohli všimnout u některého hmyzu, například u světlušek. Podle vědců je toto poprvé, kdy se tento jev objevil u velkých žraloků.
Vědci z Université Catholique de Louvain v Belgii a Národního institutu pro výzkum vody a atmosféry na Novém Zélandu ve studii vysvětlují, že význam bioluminiscence je pro mořská stvoření důležitější než kdy dřív. „Bylo to často považováno za velkolepou, ale neobvyklou událost na moři, ale vzhledem k rozlehlosti hlubokého moře a výskytu světelných organismů v této zóně je nyní stále více zřejmé, že produkce světla v hloubce musí hrát důležitou roli v uspořádání největšího ekosystému na naší planetě,“ uvedli.