V celorepublikové soutěži ve sběru odpadu zvítězil Středočeský kraj

V celorepublikové soutěži ve sběru odpadu zvítězil Středočeský kraj
Fotografie: unsplash.com
  • Ve Středočeském kraji lidé odevzdali přes 272 tun elektroodpadu
  • V přepočtu na obyvatele si nejlépe vedla obec Staré Heřminovy
  • Každý její obyvatel odevzdal v průměru 45 kilogramů elektroodpadu

Kolektivní systémy REMA v těchto dnech oceňují obce zapojené do celorepublikových projektů Zelená obec a Sběrný dvůr, které vloni prostřednictvím sběrné sítě REMA odevzdaly nejvíce vysloužilých elektrozařízení. Nejlépe si vedl stejně jako loni Středočeský kraj, kde občané v obou projektech odevzdali přes 272 tun elektroodpadu. V přepočtu na obyvatele obsadila nejvyšší příčku moravskoslezská obec Staré Heřminovy – každý její obyvatel odevzdal v průměru 45 kilogramů. Pro porovnání, podle nejčerstvějších dat Ministerstva životního prostředí ČR předal v rámci zpětného odběru za rok 2019 každý občan v ČR průměrně 9,5 kilogramu odpadního elektra.

„Rok 2020 byl pro společnosti REMA z pohledu sběru odpadního elektrozařízení významným. Přestože do našich aktivit zasáhla pandemie, Češi prostřednictvím sběrné sítě REMA odevzdali 22,1 tisíce tun odpadních elektrozařízení. Oproti roku 2019 jde o šestiprocentní nárůst,“ uvedl David Vandrovec, generální ředitel společností REMA. V projektu Zelená obec v roce 2020 vůbec nejvíce elektroodpadu, více jak 16 tun, vysbírala obec Libhošť z Moravskoslezského kraje. Druhou nejúspěšnější byla obec Tmaň ze Středočeského kraje s více jak 14 tunami odevzdaných vysloužilých elektrozařízení. Třetí příčka připadá obci Skalice z Jihočeského kraje s 9 tunami. Recyklací odevzdaného elektrozařízení tyto obce společně přispěly ke zlepšení životního prostředí snížením produkce oxidu uhličitého o bezmála 27 tun. Takové množství uhlíku by muselo absorbovat a přeměnit na kyslík téměř 896 stromů. Při přepočtu svezeného elektroodpadu na jednoho obyvatele si v rámci projektu Zelená obec nejlépe vedla obec Přebuz z Karlovarského kraje s 29 kilogramy na obyvatele.

V projektu Sběrný dvůr v loňském roce nejvíce bodovala obec Dolní Lutyně z Moravskoslezského kraje s bezmála 27 tunami odevzdaných starých elektrozařízení, dále obec Radim ze Středočeského kraje s množstvím 25 tun. Dvojici doplňuje město Loděnice ze Středočeského kraje, jemuž s necelými 21 tunami svezeného elektroodpadu připadá třetí příčka. Recyklací odevzdaného elektrozařízení tyto obce společně přispěly ke zlepšení životního prostředí snížením produkce CO2 ekv. o více než 49 tun, což by muselo absorbovat a přeměnit na kyslík 1 623 stromů.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze