Podle studie Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) 17 % potravin z obchodů, domácností nebo restaurací putuje přímo do odpadkového koše. Až 60 % vyhozeného jídla pochází z domácností. Podle BBC se například ve Velké Británii v době pandemie plýtvání jídlem snížilo.
Over 930 million tonnes of #foodwaste was generated in 2019, 61% at the household level, 26% from food services and 13% from retail, according to @UN environment programme @UNEP’s new #FoodWasteIndex Report.https://t.co/7780LNvL7P
— UN News (@UN_News_Centre) March 4, 2021
Podle neziskové organizace Wrap, která s OSN spolupracuje a sama se zabývá zlepšováním životního prostředí, lidé více plánují nákupy jídla, pak tolik neplýtvají. Tolik milionů tun vyhozeného jídla by přitom naplnilo 23 milionů čtyřicetitunových nákladních vozidel. Pokud by se tyto nákladní vozy seřadily těsně za sebou, vytvořily by kolonu, která obtočí Zemi sedmkrát.
Dříve měly tento problém hlavně bohaté země, kde si lidé mohli dovolit nakupovat více. OSN ale zjistila, že plýtvání jídlem je už problémem celého světa. Co studie ale nerozlišuje, je rozdíl mezi odpadem vzniklým ze zpracovaných potravin a nezpracovaných částí, jako jsou například kosti nebo skořápky vajíček.