V Česku vzniklo Sdružení pro digitální účtenky. Jeho cílem je prosadit digitální účtenky jako plnohodnotnou alternativu papírovým účtenkám a informovat o této problematice veřejnost. Digitální účtenky mohou lidem přinést řadu výhod, například lepší přehled o osobních výdajích nebo hlídání konce záruční doby zakoupeného zboží.
Zakládajícími členy sdružení je skupina odborníků v čele s jednou z nejvýraznějších tváří moderního bankovnictví Janem Lamserem, dlouholetým bankovním expertem a inovátorem v oblasti nových technologií. „Létáme na Mars, ale účtenky tiskneme na papír. Mobilní technologie jsou běžnou součástí života každého z nás, zároveň ale stále máme po kapsách blednoucí papírky, které nikdy nenajdeme, když je z různých důvodů potřebujeme. Proto vzniká naše sdružení,“ vysvětluje Jan Lamser. Vznik sdružení podpořila Hospodářská komora ČR a záštitu mu udělila ministerstva průmyslu a obchodu, vnitra a místního rozvoje. K zakládajícím členům se připojily dvě profesní asociace, Česká fintech asociace a Česká parkovací asociace.
Sdružení přijímá nové členy, hledá zájemce o problematiku digitalizace retailových obchodních informací a je otevřené spolupráci se všemi zainteresovanými subjekty. Zájemci o některou z forem členství se mohou registrovat na stránkách sdružení. Členové se poté mohou aktivně zapojit do procesu vzniku otevřeného standardu digitální účtenky. Záměrem sdružení je, aby zákazníkům byla vždy snadno dostupná bezpečná digitální podoba účetního dokladu. Takové řešení bude pro všechny zúčastněné strany výhodnější, levnější a snáze využitelné. „Sdružení přispěje ke vzniku potřebných technických, procesních a etických standardů. Zaměří se také na komunikaci výhod nových digitálních účtenkových řešení a další aktivity směřující k jejich obecnému přijetí,“ zdůrazňuje Lamser.
Jedním z důvodů vzniku sdružení je mimo jiné i naprostá roztříštěnost formátů a pravidel pro zavádění digitalizačních postupů mezi státem, soukromým sektorem a koncovými zákazníky. „Mnoho otázek týkajících se digitalizace společnosti je závislých na aktuálním stavu legislativy a politické reprezentaci. Proto chceme nastavit pravidla, která budou nejprve průmyslovými standardy. Ta poté snáze, již jako ověřená řešení, mohou převzít legislativci,“ řekl jeden ze zakládajících členů sdružení Pepe Rafaj.