Ve vnějším areálu jaderné elektrárny Dukovany vzniklo 322 nových parkovacích stání, které zakrývá 2 600 fotovoltaických panelů, každý o výkonu 320 Wp. Jde o první z řady velkých projektů bezemisních zdrojů Skupiny ČEZ, kterými společnost přispívá k plnění klimatických cílů a závazků České republiky.
Takto bude vypadat budoucí energetický mix Česka. Bezemisní zdroje na bázi jádra a OZE. Přechodově plyn a výhledově i vodík. Před chvílí jsme spustili fotovoltaickou elektrárnu přímo v Dukovanech. Carport ČEZ pro 322 aut pokryje současně spotřebu 300 domácností. pic.twitter.com/mePus2iyQm
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) June 23, 2021
„Cílem České republiky je navýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě do roku 2030, a to na 22 %. V modernizačním fondu máme na fotovoltaiku připravených 50 až 100 miliard korun. Fotovoltaika v areálu dukovanské elektrárny je velmi inovativním konceptem. Věřím, že takových příkladů bude brzy více a více,“ uvádí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
„Nová střešní solární elektrárna na parkovišti v Dukovanech je současně symbolem budoucnosti české energetiky – vedle sebe tu budou vyrábět bezemisní elektřinu jaderný a solární zdroj. Kromě toho, že posilujeme výrobu z obnovitelných zdrojů energie, zlepšujeme zároveň dopravní situaci a parkovací kapacity v Dukovanech. Elektrárna organicky pokryje střešní plochu, která by jinak zůstala nevyužita,“ shrnuje význam projektu předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Praha připravuje moderní vozovnu. Fotovoltaika dodá energii, využije i dešťovou vodu
Využita je nově i spodní strana panelů. Díky odrazu světla od zaparkovaných aut vyrábějí tyto typy panelů až o 25 % čisté elektřiny více v porovnání s těmi běžně užívanými. Elektrárna tak zabere k dosažení stejného výkonu mnohem menší plochu. Stavba je specifická i svou mohutností. Samotná konstrukce carportu váží 150 tun. Součástí parkoviště je i trojice nových veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily, která je napájena výhradně z produkce bezemisního jaderného zdroje. Právě zapojením v rámci vlastní spotřeby elektřiny v elektrárně lze stoprocentně garantovat, že dobitý elektromobil se ani zprostředkovaně nepodílí na emisích skleníkových plynů, a nezatěžuje tak planetu. Celkově funguje nyní u dukovanské elektrárny 6 veřejných dobíjecích stanic ČEZ. Dalších 6 je ještě v plánu a vyrostou právě u nového carportu. Každá z těchto dobíjecích stanic dokáže obsloužit zároveň dva elektromobily.
V Dukovanech jsme dokončili největší #carport v Česku: parkoviště s 2 600 střešními fotovoltaickými panely, které vyrobí 850 MWh elektřiny ročně. Vedle sebe vyrábíme bezemisní elektřinu z jádra a slunce. #bezemisi #budoucnost #energieproČesko #cleanenergy #co2free @SkupinaCEZ pic.twitter.com/p4rT1Eh9N9
— Daniel Beneš (@daniel_benes) June 23, 2021
Skupina ČEZ připravuje do roku 2030 nové obnovitelné zdroje s hlavním podílem fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu až 6 000 MW. Vzniknou na brownfieldech, na pozemcích bývalých dolů, na znehodnocených průmyslových plochách a na půdách nízkých bonit.