V Národním muzeu budeme moci vidět nejstarší fosilii předka člověka – Lucy

V Národním muzeu budeme moci vidět nejstarší fosilii předka člověka – Lucy
Fotografie: unsplash.com
  • Jde o fosilii druhu Australopithecus afarensis, která je jednou z nejstarších a nejvzácnějších nálezů vůbec
  • Společně s ní bude k vidění i o 100 000 let starší fosilie dítěte identického druhu
  • V Národním muzeu budou vystaveny od 25. srpna po dobu 60 dní

Praha letos vystaví v Národním muzeu 3,2 milionu let starou fosilii předka člověka. Pokud jste viděli film Lucy, pak nejspíše víte, o čem je řeč. Fosilie druhu Australopithecus afarensis, která je známá jako Lucy, je jednou z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů na světě. A tento vzácný objev bude úplně poprvé vystaven v Evropě. K vidění bude od 25. srpna po dobu 60 dní.

Jde o naprosto jedinečnou událost, protože originál fosilie bude pro veřejnost vystaven poprvé v Evropě,“ uvedl podle ČTK premiér Petr Fiala. Kromě Lucy bude k vidění i o 100 000 let starší fosilie dítěte identického druhu, které zapůjčí etiopské muzeum Selam. „Tato expozice je více než pouhou vědeckou událostí. Je to pro Etiopii příležitost, jak posílit svou přítomnost na evropském trhu cestovního ruchu. Představením bohaté historie, kulturních pokladů a úchvatné krajiny naší země zveme cestovatele z celé Evropy, aby navštívili Etiopii a poznali zázraky země, kde se zrodilo lidstvo,“ uvedla ministryně cestovního ruchu Selamawit Kassaová.

Kostra Lucy (Australopithecus afarensis) byla nalezena 24. listopadu 1974 v etiopské Afarské pánvi v údolí řeky Awaš a objevil ji americký paleontolog Donald Johanson. Jméno Lucy dostala podle písně Lucy in the Sky with Diamonds od skupiny The Beatles, kterou si členové výpravy pouštěli stále dokola. Kostra Lucy je uchovávána v etiopském Národním muzeu v Addis Abebě. Pro veřejnost pak byla vyrobena sádrová replika. Model ostatků je také možné vidět v Anthroposu v Brně.


Obě fosilie budou vystaveny v části Člověk a jeho předchůdci v nové expozici Lidé, která se nachází v historické budově Národního muzea, která prošla kompletní rekonstrukcí a byla několik let pro veřejnost uzavřena. „Přivítat Lucy a Selam ve svých prostorách je snem každého muzea na světě. Národnímu muzeu se tento sen začíná plnit. Jedny z nejcennějších exponátů naší planety nám poskytují jedinečný pohled do minulosti a umožňují nám lépe porozumět kořenům lidstva,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze