Ve Švédsku představili sprej, který zabíjí i bakterie odolné vůči antibiotikům

Ve Švédsku představili sprej, který zabíjí i bakterie odolné vůči antibiotikům
Fotografie: unsplash.com
  • Antibiotická rezistence způsobuje každoročně přes milion úmrtí po celém světě
  • Švédští výzkumníci představili sprej, který zabíjí rezistentní bakterie
  • Využití najde zejména při a po operacích, kdy vzniká riziko infekce

Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí rezistenci vůči antibiotikům mezi deset největších hrozeb pro globální zdraví. S řešením pro boj proti rezistentním bakteriím nyní přišla skupina výzkumníků z Chalmers University of Technology ve Švédsku, která představila nový sprej. Ten je schopný zabít i bakterie, které jsou odolné vůči antibiotikům. Navíc je možné jej použít pro péči o rány, na implantáty a na lékařské přístroje. „Naše inovace může mít dvojí dopad v boji proti antibiotické rezistenci. Ukázalo se, že materiál je účinný proti mnoha různým typům bakterií, včetně těch, které jsou rezistentní vůči antibiotikům,“ řekl vedoucí výzkumu Martin Andersson.

Podle eurekalert.org se odhaduje, že bakterie, které jsou rezistentní na antibiotika, způsobí každý rok po celém světě 1,3 milionu úmrtí. V rámci snahy o snížení tohoto čísla vědci vyvíjí nový antibakteriální materiál, který bude možné využít proti antibiotické rezistenci. Jedná se malé hydrogelové částice vybavené typem peptidu, který váže a zabíjí bakterie. V předchozích studiích vědci také ukázali, že peptidy mohou být použity pro péči o rány, jako jsou například obvazy. V nové studii představili sprej na rány, který může fungovat i jako povlak na přístroje, jež se využívají při operacích a zavádějí se do těla pacienta.


Zabije bakterie, ale neovlivní hojení ran

Sprej na hojení ran se může použit i na hluboké rány, kam se mohou bakterie dostat. Může tak sloužit jak pro léčbu, tak pro prevenci infekce a oproti stávajícím dezinfekčním prostředkům má několik výhod. „Látka v tomto spreji na rány je zcela netoxická a neovlivňuje lidské buňky. Na rozdíl od stávajících baktericidních sprejů nebrzdí proces hojení těla. Materiály, které se jednoduše nastříkají na ránu, dokážou také zabít bakterie za kratší dobu,“ řekl jeden z hlavních autorů studie Edvin Blomstrand.

V případě operací i pooperační léčbě, kdy se do těla zavádí různé materiály, jako jsou implantáty či katetry, je infekce největší hrozbou. Použití spreje by tak na povrchu utvořilo povlak a infekci vyloučilo. „Ačkoli jsou katetry po vybalení sterilní, mohou se během zavádění do těla kontaminovat bakteriemi, což může vést k infekci. Jednou z hlavních výhod tohoto povlaku je, že bakterie jsou zabity, jakmile se dostanou do kontaktu s povrchem. Dalším je, že jej lze aplikovat na stávající produkty, které se již ve zdravotnictví používají, takže není nutné vyrábět nové,“ uvedla doktorandka z univerzity Chalmers Annija Stepulane. Kromě využití na silikonu je možné sprej použít i na jiných biomateriálech.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze