Podle vědců mohly být na Venuši obyvatelné povrchové teploty a voda přibližně před 2 miliardami let. To je oproti dnešní nehostinné krajině opravdu rozdíl. Na Venuši má problém přistát i jakákoliv sonda, jelikož její atmosféra, která je 90krát silnější než na Zemi, a teploty dosahující k 500 stupňům Celsia, rozdrtí prakticky vše, co na ní přistane. Co ale změnilo tak výrazně planetu, která se kdysi podobala Zemi?
Kromě teorie, že se voda z Venuše vypařila kvůli tomu, že se nachází blíže ke Slunci, nový článek od NASA naznačuje, že vulkanická aktivita přeměnila tuto planetu na „kyselý skleník“. „Pochopením velkých magmatických provincií ze záznamů na Zemi a Venuši můžeme určit, zda tyto události mohly způsobit současný stav Venuše,“ řekl Dr. Michael J. Way z Goddardova institutu pro vesmírná studia NASA. Magma na Venuši vzniklo rozsáhlým vulkanismem, který trval desítky, možná i stovky tisíc let.
A new study reveals hundreds of years of volcanic activity may have helped transform Venus from a temperate wet world to the acidic hot house it is today, boasting temperatures around 864 °F (462 °C) on average. Learn more: https://t.co/5390RNZn8G pic.twitter.com/lhwNA4Grr4
— NASA (@NASA) November 20, 2022
Venuši změnil skleníkový efekt
Sopečné erupce by mohly mít vliv na to, proč jsou na Venuši vysoké teply i tak obrovský tlak. Vyšší výskyt erupcí v kratším časovém období mohl vést ke skleníkovému efektu, který započal změnu Venuše na suchou a horkou planinu. Vulkanické horniny pokrývají nyní 80 % povrchu Venuše. Na Zemi vznikl život asi před 540 miliony lety a nejméně pětkrát došlo k hromadnému vymírání zvířat z více než 50 %. Podle této i předchozích studií vědci došli k závěru, že vymírání živočišných druhů zhoršovaly sopečné erupce. Na Zemi však nedošlo k tolika erupcím, aby došlo ke skleníkovému efektu.
Další informace o Venuši by měla přinést mise DAVINCI (Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gass, Chemistry and Imaging), která by měla odstartovat na konci tohoto desetiletí. „Primárním cílem DAVINCI bude upřesnit Venušinu historii vody a to, kdy mohla zmizet, a poskytnout tak více informací o tom, jak se klima na Venuši v průběhu času měnilo,“ řekl Way.