Světová zdravotnická organizace (WHO) se domnívá, že šíření opičích neštovic po celém světě nevyžaduje hromadné očkování. Stačí pouze dodržovat základní opatření, jako je zvýšená hygiena a dostatečně se chránit při sexuálním styku. Tato dvě opatření by mohla zásadně omezit šíření viru.
LIVE Q&A on #monkeypox (MPX). Join and #AskWHO your questions https://t.co/uQ6GuKl4Ao
— World Health Organization (WHO) (@WHO) May 23, 2022
Vedoucí týmu pro patogeny WHO Europe Richard Pebody uvedl v rozhovoru pro reuters.com, že okamžité dodávky vakcín a antivirotik jsou relativně omezené. Německá vláda v pondělí uvedla, že nyní projednává možnosti očkování proti opičím neštovicím. Velká Británie nabídla očkování některým zdravotnickým pracovníkům.
Orgány ochrany veřejného zdraví v Evropě a Severní Americe vyšetřují přes 100 podezřelých a potvrzených případů infekce. Podle Richarda Pebodyho je hlavní sledovat osoby, které byly v kontaktu s nakaženými, a dodržování izolace. Nejedná se o virus, který by se šířil snadno. Dosud nezpůsobil žádné vážné onemocnění. Vakcíny, které by byly použity v boji proti opičím neštovicím, by mohly mít vážnější vedlejší účinky.
Vědcům stále není jasné, co je příčinou propuknutí viru. Stále se snaží objevit původ případů a zda se virus nějak změnil. Neexistuje ale žádný důkaz o tom, že by virus zmutoval. Většina z nakažených necestovala do Afriky. To naznačuje, že může existovat velké množství neodhalených případů. Světová zdravotnická organizace má obavy, že by velké akce a festivaly v létě mohly situaci ještě zhoršit. „Neříkám, že by lidé neměli na takové akce chodit. Záleží spíše na tom, co lidé na takových akcích dělají. Jde hlavně o bezpečný sex, hygienu a pravidelné mytí rukou. Tyto jednoduché věci mohou pomoci omezit přenos viru,“ dodal Pebody.