Tisíce zaměstnanců ve Velké Británii mají od pondělí nově čtyřdenní pracovní týden. Zhruba 70 společností se během příštích šesti měsíců zúčastní experimentu, který je považován za největší pilotní projekt na světě. Vymyslela ho nezisková organizace 4 Day Week Global, která usiluje o kratší pracovní týden bez snížení platového ohodnocení.
The global response to our 4-day week pilot has been almost unbelievable.
— 4 Day Week Campaign (@4Day_Week) June 9, 2022
From Uganda to the Philippines, Australia to America, everybody’s talking about it.
Why?
Because the whole world is starting to realise that the 4-day week is an idea whose time has come.#4DayWeek pic.twitter.com/2RxY0VAiKJ
Během experimentu budou zaměstnanci dostávat 100 % své dosavadní mzdy za 80 % odvedené práce. Projekt má za cíl, aby lidé byli produktivnější. Celý experiment řídí výzkumníci z univerzit v Oxfordu a Cambridge a také odborníci z Boston College v Americe. Účastníci byli vybráni z nejrůznějších odvětví.
„Pandemie nás přiměla hodně přemýšlet o práci a o tom, jak si lidé organizují život. Rozhodli jsme se tento experiment zkusit, abychom zlepšili životy našich zaměstnanců a byli součástí progresivní změny ve světě, která zlepší duševní zdraví a pohodu lidí,“ uvedl pro bbc.com spoluzakladatel pivovaru Pressure Drop Brewery Sam Smith.
After 50 years of a failed experiment the country is crying out for genuine progressive change
— Clive Lewis MP (@labourlewis) June 6, 2022
70 businesses & thousands of UK workers start a 4day week trial today
“The pandemic's made us think a great deal about work & how people organise their lives”https://t.co/UiTlPDR8R9
Experiment, kterého se účastní asi 3 tisíce britských zaměstananců, je součástí celosvětové iniciativy a probíhá souběžně s podobnými menšími projekty v Irsku, USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. „Na mnoha pracovištích probíhá práce s nízkou produktivitou, která by se zvýšila, kdyby se omezil čas na práci. Držet se rigidního, staletí starého systému založeného na čase nedává smysl,“ uvedla vedoucí výzkumnice projektu Juliet Schor.