Závod OEZ Letohrad skupiny Siemens dosáhl výrazného zvýšení energetické účinnosti díky decentralizaci systému vytápění, výměně osvětlení, využití odpadního tepla a efektivnějšímu odvětrávání. „Na energiích a investicích do údržby ročně ušetříme téměř 9 milionů korun a dva tisíce tun CO2 ročně,“ uvádí Roman Schiffer, ředitel závodu OEZ Letohrad. „V příštích letech plánujeme výměnu osvětlení v dalších halách, instalaci dobíjecích stanic pro elektromobily a nové projekty, které nám pomohou snížit emise,“ dodává.
Projekt realizovalo oddělení Siemens Real Estate (SRE), které odpovídá za budovy a jejich údržbu. „Projekty na úsporu energií realizujeme po celém světě, ale v Letohradě jsme dosáhli vůbec nejlepšího poměru úspor CO2 na investici,“ vysvětluje Jiří Karas, ředitel oddělení SRE v České republice. „Decentralizovali jsme systém vytápění, kotle nového systému jsou dnes mnohem efektivněji umístěny v přízemí dvou výrobních budov. Prostor bývalé kotelny tak můžeme využít jinak – bude zde umístěno zázemí pro údržbu zařízení a budov,“ doplňuje.
Dříve závod využíval systém parního ústředního vytápění. Ten měl vysokou energetickou spotřebu, avšak byl nezbytný pro galvanizaci, což je energeticky náročný proces nanášení povlaku zinku. Při něm musí být velmi rychle dodáno velké množství tepla. Nově tento proces využívá moderní parní generátor, který dokáže rychle a efektivně dodat potřebné teplo. Ve všech ostatních budovách stačí výrazně ekonomičtější teplovodní otopné soustavy, jejichž kotle jsou umístěny v přízemí dvou budov. Projekt na snížení energetické náročnosti závodu OEZ Letohrad vypracovala divize Siemens Building Technologies.