Alza.cz a Liftago testují v Praze společný rozvoz zásilek

Alza.cz a Liftago testují v Praze společný rozvoz zásilek
  • Sdílení vozů pro lidi a zásilky má zmenšit počet vozů
  • Bude také lépe využit potenciál řidičů
  • Projekt má podporu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy

Největší český online prodejce Alza.cz se zapojil společně s Liftagem do nového konceptu přepravy lidí a zásilek. Za pomoci sdílených anonymizovaných přepravních dat analyzují pohyb dopravců a vozů taxi, které by v případě volných kapacit mohly sloužit také k převozu balíčků.

Chytré sdílení dat může pomoci ulevit přetížené dopravě, optimalizovat množství kurýrů v ulicích a přispět ke zlepšení životního prostředí ve městech. Projekt má také podporu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), který si na toto téma nechává vypracovat studie.

Alza.cz - prodejna budoucnosti

Se společností Liftago se mimo jiné porovnává vytíženost, kapacity a doručovací možnosti jejich vozidel s údaji o objednávkách e-shopu a pohybu jeho kurýrů. Z analýzy například vyplynulo, že v určitých částech Prahy se až v 85 procentech případů trasy vozů kurýrních služeb a taxi překrývají. Pokud by se tyto cesty propojily a balíček převezl taxikář, podařilo by se nejen snížit počet automobilů v ulicích, ale i efektivně využít čas řidiče, který si může jednoduše přivydělat při čekání na dalšího klienta. O využití principu sdílené ekonomiky Alza.cz uvažuje již několik let a nyní k uskutečnění své vize získala silného partnera v podobě Liftaga. Obě firmy teď budou novou doručovací službu společně testovat a optimalizovat.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze