Nedávno jsme vás informovali o objevu obří exoplanety. Nyní astronomové objevili novou, která je jí opakem. Planeta dostala název GJ 367 b a je jednou z nejlehčích dodnes známých asi 5 000 exoplanet. Svou mateřskou hvězdu oběhne za necelých osm hodin.
GJ 367 b má asi poloviční hmotnost Země s průměrem přes 9 000 km. Pro srovnání dodáme, že je o něco větší než Mars a nachází se ve vzdálenosti 31 světelných let od Země. Tato exoplaneta byla objevena pomocí tranzitní metody a pomocí NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS).
🪶 Featherweight #exoplanet GJ 367 b is super-fast. The celestial sprinter is slightly larger than #Mars with half the mass of #Earth & 8-hour days. Its discovery🔎 demonstrates it is possible to determine properties of even the smallest exoplanets. We see you GJ 367 b. 😉 pic.twitter.com/oGMw2gszBQ
— DLR - English (@DLR_en) December 2, 2021
Jedná se o kamennou planetu s nízkou hmotností, která má však vyšší hustotu než Země. Vysoká hustota naznačuje, že planetě dominuje železné jádro. „Tyto vlastnosti jsou podobné Merkuru s jeho neúměrně velkým železitým a niklovým jádrem,“ vysvětluje Szilárd Csizmadia, vedoucí institutu planetárního výzkumu Německého leteckého centra. Jelikož je však exoplaneta tak blízko své hvězdě, která je asi poloviční oproti Slunci, znamená to, že je vystavována extrémnímu záření. Odhaduje se, že více než 500krát silnějšímu, než jaké zažívá Země. Povrchová teplota by tak mohla dosahovat až 1 500 stupňů Celsia. Při této teplotě dochází k tavení hornin i kovů.