Stále rostoucí koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře stojí podle vědců za rozvojem skleníkového efektu. Globální změny klimatu pak mají řadu neblahých následků, od tání ledovců přes zvyšování hladin moří až po extrémy v počasí. Mohlo by se zdát, že řešením tohoto problému je výsadba stromů, ale ta jen případné problémy oddaluje. Strom po ukončení svého života odumře a zachycený oxid se opět uvolňuje do atmosféry.
Pro trvalejší řešení jsou potřeba průmyslová zařízení, například Orca, o kterém informuje web provozovatele climeworks.com. Funguje v podstatě jako obří čistička vzduchu, která nasává a pomocí filtrů z něj odděluje oxid uhličitý. Ten se dále míchá s vodou a je čerpán hluboko pod zem, kde z něj přirozenými pochody vznikne hornina podobná uhlí. Celý proces je velice ekologický, neboť jej pohání energie z geotermálních zdrojů, kterých je na Islandu dostatek. Na první pohled zní dobře i fakt, že 8 velkých přepravních kontejnerů dokáže ze vzduchu odstranit 4 tisíce tun CO2. To je ale množství, které za rok vyprodukuje 800 průměrných automobilů. V globálním měřítku tak jde o příslovečnou kapku v moři.
Situaci také komplikuje fakt, že se prozatím jedná o nákladnou technologii. Vědci spoléhají na to, že její cena může postupem času klesnout s masovou výrobou, ke které znečišťovatele ovzduší donutí legislativa nebo jejich enviromentální odpovědnost.