Bylo spuštěno největší zařízení na filtrování CO2 z atmosféry

Bylo spuštěno největší zařízení na filtrování CO<sub>2</sub> z atmosféry
Fotografie: Climeworks
  • Nachází se na Islandu
  • Ročně zachytí 4 000 tun CO2
  • Plyn mění na horninu a ukládá pod zem
  • Technologie je stále velmi drahá

Stále rostoucí koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře stojí podle vědců za rozvojem skleníkového efektu. Globální změny klimatu pak mají řadu neblahých následků, od tání ledovců přes zvyšování hladin moří až po extrémy v počasí. Mohlo by se zdát, že řešením tohoto problému je výsadba stromů, ale ta jen případné problémy oddaluje. Strom po ukončení svého života odumře a zachycený oxid se opět uvolňuje do atmosféry.

Orca

Pro trvalejší řešení jsou potřeba průmyslová zařízení, například Orca, o kterém informuje web provozovatele climeworks.com. Funguje v podstatě jako obří čistička vzduchu, která nasává a pomocí filtrů z něj odděluje oxid uhličitý. Ten se dále míchá s vodou a je čerpán hluboko pod zem, kde z něj přirozenými pochody vznikne hornina podobná uhlí. Celý proces je velice ekologický, neboť jej pohání energie z geotermálních zdrojů, kterých je na Islandu dostatek. Na první pohled zní dobře i fakt, že 8 velkých přepravních kontejnerů dokáže ze vzduchu odstranit 4 tisíce tun CO2. To je ale množství, které za rok vyprodukuje 800 průměrných automobilů. V globálním měřítku tak jde o příslovečnou kapku v moři.

Orca

Situaci také komplikuje fakt, že se prozatím jedná o nákladnou technologii. Vědci spoléhají na to, že její cena může postupem času klesnout s masovou výrobou, ke které znečišťovatele ovzduší donutí legislativa nebo jejich enviromentální odpovědnost.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze