V dnešním díle se společně podíváme na největšího výrobce nápojů na světě. I přestože Coca‑Cola Company je známá především pro svou ikonickou Coca‑Colu, nabízí přes 500 značek perlivých i neperlivých nápojů ve více než 200 zemích. Mezi její značky patří Fanta i Sprite a společně se stáčecími společnostmi zaměstnává více než 700 tisíc lidí. Pokud vás zajímá, jak se tato firma dostala na vrchol, čtěte dál.
Od medicíny až po nejznámější nápoj všech dob
První sklenici speciálního sirupu proti bolesti hlavy, podrážděnému žaludku a nervovému vyčerpání prodal americký lékárník John Pemberton 8. května 1886. Příběh světoznámého nápoje tedy začal v atlantské lékárně, ale na odbyt novinka moc nešla. V prvním roce Pemberton prodal jen devět sirupů denně. Nápoj pojmenoval lékárníkův společník Frank Robinson, který věřil, že dvě „C“ budou na plakátech dobře vypadat. Coca-Cola ale svůj název získala i díky lístkům koky a kofeinu z ořechů kola. Na těchto ingrediencích totiž Pemberton postavil základ sirupu.
Tenkrát neměl lékárník ani tušení, že se z medicínského nápoje stane jeden z nejslavnějších nápojů všech dob. Slávy a úspěchu svého vynálezu se ale bohužel nedožil. Těsně před svou smrtí, v roce 1888, prodal podíly svého podniku podnikateli Asovi Candlerovi, který o čtyři roky později založil firmu Coca-Cola Company. V roce 1893 si Candler zaregistroval i ochrannou známku, kterou propagoval například na hodinkách.
V roce 1895 společnost otevřela první výrobnu mimo Atlantu a téhož roku byla Coca-Cola konzumována již v celých Spojených státech. O čtyři roky později firma podepsala první dohodu s nezávislou stáčírnou, která z nakoupeného sirupu vyráběla a distribuovala nápoj Coca-Cola. Tak se Coca-Cola Company stala jednou z prvních firem na světě, které nekontrolovaly kompletní výrobu a distribuci svého produktu. Tyto činnosti byly svěřeny do rukou franšízantů.
Coca-Cola Company nejvíce rozkvetla v období druhé světové války, a to díky Robertu Woodruffovi, jenž řídil společnost od roku 1923. Počátkem 20. let začala firma prodávat kartony se šesti lahvemi, aby se zákazníkům nápoj lépe nosil domů, a v roce 1926 se firma rozšířila do celého světa. Tomu samozřejmě pomohli i američtí vojáci, kvůli kterým bylo vybudováno několik desítek nových výroben v zahraničí. V nacistickém Německu se firma potýkala s nedostatkem surovin. Problém byl ale vyřešen novým nápojem Fanta. Dalším důležitým milníkem bylo představení prvního automatu na Coca-Colu, který dokázal zalít sirup perlivou vodou.
V roce 1961 byla uvedena na trh citrónová limonáda Sprite a o dvacet let později následoval nealkoholický nápoj bez cukru a kalorií – Coca-Cola Light. Cola Zero se na trhu objevila v roce 2005.
Coca-Cola a Santa Claus
Většina lidí se shodne na tom, jak Santa Claus vypadá. Veselý bělovousý muž v červeném oblečení s bílým lemováním. Tak tomu ale nebylo vždy. Tento obraz do povědomí lidí dostala až společnost Coca-Cola, když ve dvacátých letech rozjela první vánoční reklamu, v níž postava Santa Clause hrála hlavní roli.
Zpočátku měl Santa od Coca-Coly mnoho podob. V roce 1931 ale ilustrátor Haddon Sundblom namaloval postavu, která se stala tak populární, že ji společnost využívala dalších třicet let.
Značky, které spadají pod Coca-Cola Company
- Coca-Cola
- Coca-Cola Zero Sugar
- Coca-Cola Energy
- Fanta
- Sprite
- Natura
- Kinley
- FuzeTea
- Cappy
- AdeZ
- Powerade Mountain Blast
- Römerquelle
- Glacéau Smartwater
John Pemberton, drogově závislý lékárník
Za vznikem Coca-Coly stála závislost na morfiu. John Pemberton si jím totiž ulevoval od bolesti po zranění v občanské válce. V roce 1865 tak vymyslel francouzské víno Coca, ze kterého se později stal nealkoholický drink Coca-Cola.