Mpox (dříve opičí neštovice) se nejvíce šíří v Africe a odtud se pak šíří do celého světa, zejména kvůli cestování do rizikových oblastí. Spojené království před několika dny potvrdilo, že eviduje nový kmen mpox u dvou osob, přičemž jedna se nedávno vrátila z Afriky a druhá osoba sdílí s nakaženým jednu domácnost. Testy potvrdily pozitivitu na clade Ib u osoby, která se vrátila z rizikové oblasti a následně byla ihned převezena na jednotku infekčních onemocnění.
Podle deníku The Guardian prokazoval pacient příznaky podobné chřipce už při návratu do Velké Británie. Následně se projevila u něj i u druhé osoby vyrážka a poté jim byl proveden test na virus. Kontakty, se kterými nakažený přišel do styku, jsou nyní sledovány a budou moci zajít zdarma na testy či se nechat naočkovat proti mpox. „Je to poprvé, co jsme ve Spojeném království detekovali tento klad mpox, ačkoli byly potvrzeny další případy v zahraničí. Riziko pro britskou populaci zůstává nízké a rychle pracujeme na vysledování blízkých kontaktů a snížení rizika jakéhokoli potenciálního šíření,“ uvedla profesorka Susan Hopkinsová, hlavní lékařská poradkyně UKHSA.
Tato varianta mpox je pravděpodobně závažnější než mpox clade II. Tento typ v roce 2022 vyvolal celosvětovou obavu z vypuknutí další epidemie. Nemoc se nejdříve objevila v Demokratické republice Kongo a následně se začala šířit i do sousedních zemí, jako jsou Rwanda a Uganda. Potvrzené případy ale byly i v Německu, Švédsku a Indii.
The UK has detected its first imported case of #mpox clade Ib.
— Susan Hopkins (@SMHopkins) October 30, 2024
Detected through alert patient, alert clinicians, diagnostic testing.
Whole system response with @UKHSA and @NHSEngland https://t.co/scTSwiM9M3
Mpox je virové onemocnění způsobené orthopoxvirem, které se šíří zejména blízkým kontaktem s nakaženou osobou, nejčastěji pak sexuálním stykem. Může k němu dojít ale také přenosem tělních tekutin z úst a hrdla a také z lézí, které při nemoci na kůži vznikají. Hlavními příznaky jsou podle WHO bolestivá vyrážka, zvětšené lymfatické uzliny a horečka. Neléčené léze mohou vést ke vzniku jizev.