Jak se vyrovnat s podzimním poklesem nálady? Tipy na zlepšení duševního zdraví

Jak se vyrovnat s podzimním poklesem nálady? Tipy na zlepšení duševního zdraví
Fotografie: unsplash.com
  • Podzimní deprese přichází kvůli úbytku slunečního světla, změně času a sychravému počasí
  • Projevuje se špatnou náladou, ospalostí, pocitem smutku či méněcennosti
  • Je dobré chodit na procházky za světla a na každý den mít aktivitu, na kterou se můžete těšit

S příchodem podzimu postupně přišlo i zkracování slunečního světla a deštivé, chladné počasí, které má na nás obrovský vliv. Na dny, kdy se za slunečných dnů dalo vyjít ven pouze ve svetru, si budeme muset počkat až do příštího roku, a tak na některé může dopadnout takzvaná podzimní deprese. Odborně se tento stav podle Cleveland Clinic jmenuje Sezónní afektivní porucha. A prakticky každý z nás se s ní někdy setkal, ať už chvilkově, nebo trpí depresemi dlouhodobě.

Jak se podzimní deprese většinou projevuje?

Deštivo, zataženo a v 16 hodin tma – vcelku klasický listopadový den, který vybízí jen k tomu, abychom nevstali ani z postele. Často se v těchto dnech dostavují pocity smutku a ztráty zájmu o cokoliv. Více se také přejídáme a déle spíme. V práci nejsme produktivní a nejsme schopni se soustředit. Všeobecně pak máme pocit, že nic nemá smysl vytvářet, dělat a můžeme si připadat i bezcenní. To vede k podrážděnosti a úzkostem.

Pokud se jedná jen o chvilkovou záležitost, kdy se například vyspíte a už takové pocity nemáte, je to v pořádku. Jestliže ale projevy neustupují, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Stav by se totiž mohl zhoršovat a vést k trvalé depresi, kterou je potřeba bez odkladu řešit.

Osamělá žena

Proč vlastně přichází na podzim?

Odpověď pravděpodobně znáte – nedostatek světla, změna času, nedostatek tvorby vitaminu D a chladné počasí, ve kterém se nedají dělat aktivity venku. Jak uvádí Mayo Clinic, snížená dávka slunečního svitu ovlivňuje cirkadiánní rytmus našeho těla. Naše vnitřní hodiny se řídí podle svitu, a tak dávají tělu instrukce, aby chodilo dříve spát, ačkoliv ještě není čas. Roli může hrát i tvorba melatoninu, který je důležitý pro navození spánku a jeho kvality.

Jak potlačit podzimní depresi?

Pokud máte tu možnost, jděte na procházku v době, kdy je venku nejvíce světla. I když doma roztáhnete žaluzie, světla je daleko méně, než když vyjdete ven. Navíc pokud svítí slunce, pomůže vám to s vytvářením vitaminu D. Najděte si také činnosti, na které se můžete těšit. Venku prší? Nevadí, můžete si poskládat puzzle, zajít do kina nebo se přihlásit na kurz čehokoliv, co vás baví. Domluvte se s přáteli a podnikněte společný výlet či jinou akci. Důležité je, neutápět se ve špatných myšlenkách a nepodléhat pochmurnému počasí.

V případě, že podzimní deprese vyžaduje odbornou pomoc, lékaři mohou předepsat fototerapii. Jedná se o světelnou terapii, kdy je pacient vystaven speciálním lampám, které vyzařují světlo 10 000 luxů. To je asi 20krát jasnější než běžné světlo používané v domácnostech. Případně po konzultaci také mohou pomoci antidepresiva.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze