Google představil skupinu funkcí, které uživatelům pomohou snižovat uhlíkovou stopu

Google představil skupinu funkcí, které uživatelům pomohou snižovat uhlíkovou stopu
Fotografie: Google
  • Budou se týkat nejrůznějších služeb
  • Google nabídne tipy pro ekologičtější nakupování, cestování i provoz domácnosti

Google jako firma se snaží při svém podnikání o co nejmenší dopad na životní prostředí. Pracuje na přechodu na obnovitelné zdroje elektřiny a podniká i další kroky. V poslední řadě oznámil skupinu nových funkcí napříč svými službami, které dopomohou s bojem proti klimatickým změnám – každý uživatel dostane možnost začít sám u sebe.

Vyhledávání a YouTube

První změna se chystá u samotného vyhledávání. Internet je zaplaven spoustou polopravd a dezinformací na toto téma a Google se rozhodl proti nim aktivně zakročit. Zejména se to týká jeho platformy YouTube, kde je 20 % videí věnujících se tématu klimatických změn vyloženě lživých, jak tvrdí nezávislá analýza. Při vyhledávání nejrůznějších produktů pak bude více zdůrazněna role jejich vlivu na uhlíkovou stopu (například spotřeba energie) a bude mít také větší váhu ve vyhledávání.

Mapy a navigace

Ještě letos v USA a příští rok v Evropě dostanou uživatelé map novou navigační alternativu: vedle nejrychlejší nebo nejkratší trasy se uživatelům ukáže také ta, při níž spálí nejméně paliva. U krátkých vzdáleností pak bude bude přednostně nabízena trasa pro pěší nebo cyklisty.

Cestování

Při hledání leteckých spojení nově uvidíte, jak velké množství oxidu uhličitého váš let vyprodukuje a jaký je váš podíl vzhledem k počtu míst. Zjistíte, jak moc toto množství ovlivňuje i volba třídy – v těch vyšších zabíráte více místa, takže je podíl emisí na hlavu vyšší než u levných letů. Rozdíly mohou podle Googlu dělat až 63 %.

Nest

Američtí uživatelé termostatů Nest dostanou již brzy novou aktualizaci, která umožní nastavit vytápění nebo chlazení mnohem ekologičtějším způsobem. Půjde zejména o doporučení časů mimo energetickou špičku, kdy je pro vykrytí potřeby nutné spalovat fosilní paliva. Nest naopak upozorní, kdy je přebytek energie z obnovitelných zdrojů.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze