Messier 87 (M87) je eliptická galaxie v souhvězdí panny, která se nachází asi 55 milionů světelných let od Země. Patří mezi nejhmotnější galaxie v okolí Mléčné dráhy a uprostřed ní se nachází supermasivní černá díra, která je 6,5miliardkrát větší než naše Slunce. Tato černá díra byla úplně první, kterou kdy zobrazil Teleskop horizontu událostí (EHT). Jedná se o projekt, který zobrazuje černé díry pomocí osmi dalekohledů po celém světě, které dohromady vytvoří jeden. První snímek černé díry byl zveřejněn v 10. dubna 2019.
Černé díry jsou jedny z nejzajímavějších objektů, které se ve vesmíru nacházejí. Vědci mají za to, že se uprostřed každé galaxie nachází černá díra. Mají tak silnou gravitační sílu, že pohltí i světlo. Odhaduje se, že Mléčná dráha obsahuje přes 100 milionů černých děr. Nedávno došlo také k odhalení snímku černé díry uvnitř naší galaxie s názvem Sagittarius A*, která je přibližně 26 000 světelných let od Země.
NASA’s Chandra X-ray Observatory: New Black Hole Sonifications With a Remixhttps://t.co/CNcoPUXygN
— AAS Press Office (@AAS_Press) May 4, 2022
Tým vědců z NASA nyní zveřejnil zvuk, který supermasivní černá díra uvnitř galaxie M87 vydává. Data byla shromážděna pomocí rentgenové observatoře Chandra, optických světelných dat z Hubbleova vesmírného dalekohledu a rádiových vln zaznamenaných Atamaca Large Millimete Array v Chile. Vědci museli frekvenci zvuků upravit tak, aby je mohlo slyšet lidské ucho, a to zvětšením o 57 a 58 oktáv nad jejich skutečnou výškou.