Vědci mají první snímek supermasivní černé díry v naší galaxii

Vědci mají první snímek supermasivní černé díry v naší galaxii
Fotografie: Event Horizon Telescope Collaboration
  • Týmu Event Horizon Teleskope se podařilo zachytit černou díru ve středu naší galaxie
  • Vědci se domnívají, že černá díra je ve středu každé galaxie
  • Černá díra dostala název Sagittarius A* a je čtyřmilionkrát větší než naše Slunce a od Země je vzdálena 27 000 světelných let
  • První černá díra byla zachycena v roce 2019 v galaxii Messier 87 a je ještě větší než Sagittarius A*

Astronomové odhalili první snímek supermasivní černé díry v centru naší Mléčné dráhy. Předpokládá se, že černá díra je ve středu každé galaxie. Snímek pořídil Event Horizon Teleskope (teleskop horizontu událostí). Jde o osm rádiových observatoří po celém světě, které vytvoří dohromady jeden dalekohled. Dalekohled je pojmenován Event Horizon (horizont událostí), což představuje hranici černé díry, za kterou nepronikne ani světlo.

Vědci již pozorovali černou díru delší dobu a viděli, jak hvězdy obíhají kolem něčeho neviditelného a přitom velmi hmotného ve středu Mléčné dráhy. To naznačovalo, že se jedná o černou díru. Černá díra dostala pojmenování Sagittarius A* (Sgr A*). Samotnou černou díru nelze vidět, avšak zářící plyn kolem ní naznačuje její velikost. Snímek také zachycuje světlo, které se ohýbá silnou gravitací černé díry, která je dle vědců čtyřmilionkrát větší než naše Slunce.


Byli jsme ohromeni tím, jak dobře velikost prstence odpovídala předpovědím z Einsteinovy teorie obecné relativity. Tato bezprecedentní pozorování výrazně zlepšila naše pochopení toho, co se děje v samém středu naší galaxie a nabídnou nové poznatky o tom, jak tyto obří černé díry interagují se svým okolím,“ řekl vědec projektu EHT Geoffrey Bower z Ústavu astronomie a astrofyziky v Tajpeji.

Sagittarius A* se nachází ve vzdálenosti 27 000 světelných let od Země, zdá se tak velmi malá. Proto tým Event Horizon Teleskope (EHT) spojil osm observatoří po celém světě a vytvořil jeden virtuální dalekohled, který černou díru pozoroval několik nocí. Není to však první černá díra, která byla zachycena. V roce 2019 zveřejnili vědci první snímek černé díry s názvem M87* v centru galaxie Messier 87, která je tisíckrát větší i hmotnější než ta v naší galaxii, uvedl National Science Foundation

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze