😢Vypněte si prosím blokování reklam na našem webu.
Náš web je závislý na reklamě. Bez příjmů z reklamy pro vás nemůžeme připravovat články ani videa. Ve vašem prohlížeči máte ale reklamy blokovány.

Teleskop Jamese Webba je už ve vesmíru tři roky. Co všechno už objevil?

Teleskop Jamese Webba je už ve vesmíru tři roky. Co všechno už objevil?
Fotografie: NASA
  • Dalekohled byl vypuštěn 25. prosince 2021
  • Vesmír pozoruje z Lagrangeova bodu 2, který je vzdálen 1,5 milionu kilometrů od Země
  • S pomocí zrcadla a několika přístrojů pozoruje ty nejstarší vesmírné objekty

Teleskop Jamese Webba byl vypuštěn 25. prosince 2021. Jedná se o doposud nejvýkonnější teleskop, jaký byl kdy do vesmíru vyslán. Neobíhá však kolem Země jako Hubbleův teleskop, ale vesmír pozoruje z Lagrangeova bodu 2, který je od Země vzdálen 1,5 milionu kilometrů. Při startu byl dalekohled složený, aby se vešel do kapotáže, a postupně se pak rozkládal. Kromě velmi tenkých vrstev sluneční clony musel rozložit celkem 18 zrcadlových segmentů, které vědci postupně nastavili tak, aby zrcadla fungovala jako jedno. A to se také po téměř třech měsících práce podařilo.

Jeho první snímky

Webb pozoruje vesmír v infračerveném světle, které je pro lidské oko neviditelné, a tak veškeré jeho snímky vědci dobarvují. První snímky NASA zveřejnila v červenci 2022, kdy ukázala několik vesmírných objektů, které už dříve pozoroval Hubbleův teleskop. Byl tak jasně vidět rozdíl v detailech, které Webb dokáže zaznamenat.

Studuje naše planety i nejvzdálenější galaxie

Teleskop se zaměřil i na planety v naší Sluneční soustavě. Nejvíce se zaměřil na Jupiter a Saturn. U obou planet dokázal vyfotit jejich prstence tak, jak se to doposud nikomu nepodařilo. U Jupitera dokázal zachytit polární záře a Velkou rudou skvrnu, která je pro vědce stále velkou záhadou. Poskytuje doposud ty nejostřejší snímky, které pomáhají vědcům zjistit co nejvíce informací.

Jak uvedla NASA, s pomocí přístroje NIRSpec (Near-Infrared Spectrograph) byla objevena doposud nejvzdálenější galaxie, která vznikla asi jen 290 milionů let po Velkém třesku. Dostala pojmenování JADES-GS-z14-0. Kromě hledání prvních galaxií pozoruje Webb i ty, které jsou podobné té naší, aby mohli vědci zjistit více informací o tom, jak funguje Mléčná dráha. Zaměřuje se i na nejrůznější hvězdy a exoplanety a snaží se tak najít potenciální místo ve vesmíru, kde by se mohl nacházet život.

Webbův teleskop dokázal také najít nejstarší černé díry, a to rovnou dvakrát. Nejdříve objevil černou díru CEERS 19, která podle livescience.com vznikla asi jen 570 milionů let po Velkém třesku a následně se mu podařilo objevit ještě starší, která vznikla přibližně 440 milionů let po Velkém třesku.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze