Kosmická sonda Parker Solar Probe se zapíše do historie nejbližším průletem kolem Slunce. 24. prosince se jí podařilo proletět 6,1 milionu km od povrchu Slunce. To je nejblíže, co se kdy povedlo. Aby byla schopna přežít vysoké teploty, musela letět obrovskou rychlostí – 692 000 km/h. To je doposud nejvyšší rychlost, jakou se stroj vyrobený člověkem pohyboval. Pozemní tým 26. prosince přijal od sondy informaci, že průlet přežila, další data teprve budou zpracovávána.
„Průlet tak blízko u Slunce je historickým okamžikem v první misi lidstva ke hvězdě. Blízkým studiem Slunce můžeme lépe porozumět jeho dopadům v celé naší sluneční soustavě, včetně technologie, kterou denně používáme na Zemi a ve vesmíru, a také se dozvědět o fungování hvězd ve vesmíru, abychom pomohli při hledání obyvatelných světů mimo naši domovskou planetu,“ uvedl Nicky Fox, vedoucí ředitelství vědeckých misí v ústředí NASA ve Washingtonu.
Sonda byla ke Slunci vypuštěna už v roce 2018 a šest let strávila přípravou na tento okamžik. Celkem sedmkrát využila gravitace Venuše k tomu, aby se dostala ke Slunci co nejblíže. Poslední průlet kolem naší sousední planety využila 6. listopadu, kdy dosáhla optimální oběžné dráhy. Nyní je sonda na eliptické oběžné dráze, která ji každé tři měsíce přiblíží ke Slunci na takovou vzdálenost, aby mohla studovat procesy, které se u naší hvězdy dějí. Zároveň bude ale v dostatečné vzdálenosti, aby nedošlo k poškození sondy.
Aby byla sonda chráněna před vysokými teplotami, má na sobě štít z uhlíkové pěny. Ten ji chrání před vnější vrstvou sluneční atmosféry – koróny, která může dosahovat teplot i přes 500 000 stupňů Celsia. Štít dokáže pohltit teplotu okolo 1 500 °C tak, aby přístroje zůstaly při pokojové teplotě. Vědci chtějí touto misí zjistit, jak dochází k ohřívání koróny, která je mnohem rozžhavenější než samotný povrch Slunce, a také jak přesně funguje sluneční vítr a energetické částice, které jsou vyvrženy obrovskou rychlostí.
Nyní budou vědci čekat, až se sonda dostane do bezpečného místa, odkud bude schopná na Zemi zaslat získané informace z průletu. „Data, která přijdou z kosmické lodi, budou čerstvé informace o místě, kde jsme jako lidstvo nikdy nebyli. Je to úžasný úspěch,“ řekl Joe Westlake, ředitel Heliophysics Division v ústředí NASA. Další blízké průlety jsou naplánovány na 22. března 2025 a 19. června 2025.