Jaké dlouhodobé následky může mít koronavirus na trávicí systém člověka?

Jaké dlouhodobé následky může mít koronavirus na trávicí systém člověka?
Fotografie: unsplash.com
  • Lidé po prodělání koronaviru trápí bolesti břicha, zácpa, průjem nebo zvracení
  • U některých pacientů s dlouhodobým kornavirem se objevovaly stavy známé jako poruchy interakce mezi střevem a mozkem

Syndrom známý také jako „post-COVID“ je víc než jen únava a dušnost. Objevují se příznaky, jako jsou bolesti hlavy, mozková mlha a zvonění v uších. V poslední době lékaři zaznamenávají více pacientů s gastrointestinálními problémy. Odborníci programu COVID Activity Rehabilitation na Mayo Clinic popisují po onemocnění COVID-19 nejčastější příznaky. Pacienti v rehabilitačním programu hlásí různé zažívací problémy, od mírné nevolnosti a snížené chuti k jídlu až po těžkou zácpu a potravinovou intoleranci. A také reakce na určité potraviny. A podobně se problému věnují i lékaři v Česku.

Jaké gastrointestinální příznaky se nejčastěji objevují u post-COVIDu?

Podle studie z USA zveřejněné v březnu mezi 147 pacienty bez předchozích gastrointestinálních potíží mělo 16 % z nich zhruba 100 dní po infekci COVID-19 nové zažívací příznaky. Mezi nejčastější příznaky patřily např.:

  • Bolesti břicha: 7,5 %
  • Zácpa: 6,8 %
  • Průjem: 4,1 %
  • Zvracení: 4,1 %

Ve studii publikované v dubnu vědci zjistili, že u pacientů s dlouhodobým COVID-19 se vyskytovaly stavy známé jako poruchy interakce mezi střevem a mozkem. Mezi příznaky s tímto stavem patří pálení žáhy, problémy s polykáním, syndrom dráždivého tračníku, zácpa, průjem, nadýmání a inkontinence.

Lékaři si zatím nejsou jisti, proč existuje několik možných způsobů, jak by infekce COVID-19 mohla způsobit gastrointestinální problémy. Například sliznice střev má velké množství receptorů, které virus SARS-COV2 využívá k napadání buněk. Celkový zánět způsobený infekcí může také narušit normální střevní bakterie. Také mohou stimulovat některé nervy trávicího systému.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze