Riziko úmrtí, hospitalizace a vážných zdravotních problémů v důsledku koronaviru výrazně narůstá s opakovanou nákazou bez ohledu na očkování. Ukazuje to nová studie zveřejněná v Nature Medicine. „Reinfekce koronavirem zvyšuje riziko akutních následků, ale i dlouhodobých příznaků COVID-19. Rizika jsou stejná i neočkovaných, očkovaných i lidí s posilovacími dávkami,“ uvedl Dr. Ziyad Al-Aly z Washington University School of Medicine v St. Louis.
Vědci zkoumali údaje shromážděné od 1. března 2020 do 6. dubna 2022 od 443 588 pacientů, kteří prodělali onemocnění pouze jednou, od 40 947 lidí s reinfekcí a také od 5,3 milionů osob bez nákazy koronavirem. Většina dobrovolníků byli muži. Pacienti s opakovanou nákazou měli více než dvojnásobné riziko úmrtí a více než trojnásobné riziko hospitalizace ve srovnání s těmi, kteří se koronavirem nakazili pouze jednou. Hrozilo jim také větší riziko onemocnění plic, srdce, ledvin nebo neurologické poruchy, cukrovka nebo problémy s duševním zdravím.
Here is the latest from our team in @NatureMedicine
— Ziyad Al-Aly, MD (@zalaly) November 10, 2022
Should you protect yourself from Covid-19 reinfection
Yes!
Reinfection is not benign; it is best to avoid it
by @Bcbowe @Biostayan @zalaly
A thread 🧵https://t.co/RVENVKRucU
„I když se člověk už jednou koronavirem nakazil a byl naočkovaný, což znamená, že měl dvojitou imunitu, je stále náchylný k nepříznivým následkům po reinfekci,“ uvedl vedoucí studie pro reuters.com. Lidé by měli být stále ostražití. Zvláště pak před blížícími se vánočními svátky. „Lidé by se měli uvědomit, že opakované nakažení je možné a měli by přijmout základní ochranná opatření,“ dodal.