Vědci zveřejnili seznam příznaků dlouhodobého onemocnění covid-19

Vědci zveřejnili seznam příznaků dlouhodobého onemocnění covid-19
Fotografie: unsplash.com
 • Mezi hlavní příznaky dlouhodobého onemocnění covid-19 patří únava, vyčerpání, dýchací obtíže, bolesti svalů a další
 • Dlouhodobé příznaky koronaviru se u lidí projevují různě a mohou se v průběhu času měnit

Po více jak dvou letech vědci vytvořili seznam příznaků dlouhodobého onemocnění covid-19. Díky tomu by mohli rychleji rozeznat člověka nakaženého koronavirem od ostatních nemocí. Studie byla publikována n jamanetwork.com a jedná se o první výzkum, který vzešel ze sledování více jak 13 tisíc dospělých na 200 vědeckých pracovištích.

„Vím, že všichni netrpělivě čekáme na odpovědi. Všichni jsme netrpěliví, abychom měli léčebná doporučení založená na důkazech. Ale uvědomujeme si, jaká je to výzva. Jedná se o novou nemoc. Je to nový fenomén. A než se do toho vrhneme a promrháme spoustu prostředků špatnými studiemi, musíme pochopit, co studujeme. Musíme porozumět cílové skupině,“ uvedl pro cnn.com Dr. Daniel Griffin, odborník na infekční choroby z Kolumbijské univerzity.

Mezi hlavní příznaky dlouhodobého onemocnění covid-19 patří:

 • Únava a vyčerpání. Mnoho pacientů pociťuje silnou únavu, která přetrvává i po zotavení z akutní fáze onemocnění. Únava může být vysilující a ovlivňovat každodenní činnosti.
 • Dýchací obtíže. Někteří jedinci mají problémy s dýcháním, dušnost nebo bolesti na hrudi, i když vyšetření plic nevykazuje žádné zjevné abnormality.
 • Bolesti kloubů a svalů. Pacienti s dlouhodobým onemocněním covid-19 často trpí bolestmi kloubů a svalů, které mohou ovlivnit jejich pohyblivost a kvalitu života.
 • Neurologické potíže. Mohou to být migrény, závratě, problémy s pamětí a soustředěním, nespavost a deprese.
 • Trávicí obtíže. Někteří jedinci trpí nevolností, průjmem nebo ztrátou chuti k jídlu.
 • Kožní problémy. Mezi běžné dermatologické příznaky dlouhodobého onemocnění patří vyrážky, svědění a suchá kůže.
 • Kardiovaskulární komplikace. Někteří pacienti si stěžují na srdeční problémy, jako je bušení srdce, nepravidelný srdeční rytmus nebo bolest na hrudi.
 • Psychické obtíže. Mezi psychické problémy patří úzkost, deprese, podrážděnost a emoční nestabilita.
 • Seznam zahrnuje i další příznaky, jako jsou bolesti hlavy, ztrátu čichu nebo chuti, poruchy spánku a další.

Je důležité si uvědomit, že dlouhodobé příznaky koronaviru se u různých jedinců projevují různě a mohou se v průběhu času měnit. Lidé, u kterých přetrvávají příznaky po zotavení z nemoci, by měli vyhledat lékaře a svůj zdravotní stav s ním řešit.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze