Jamie Farr měl herecký talent od dětství. Proslavil se jako desátník Klinger v sukni

Jamie Farr měl herecký talent od dětství. Proslavil se jako desátník Klinger v sukni
Fotografie: 20th Century Fox Television
  • Americký televizní, filmový a divadelní herec Jamie Farr se narodil 1. července 1934 v Toledu
  • V seriálu M*A*S*H se poprvé objevil ve čtvrtém díle první série
  • Role v seriálu herci otevřela dveře k mnoha známým rolím

Americký válečný seriál M*A*S*H, který se na televizních obrazovkách poprvé objevil v roce 1972, zná snad každý. Málo z vás ale ví, že se jedná o spin-off k celovečernímu stejnojmennému snímku z roku 1970. Tvůrcem seriálu je Larry Gelbart, díky kterému odstartovalo svoji kariéru hned několik herců. Jedním z těchto herců je také Jamie Farr, který v seriálu ztvárnil roli desátníka Maxwella Q. „Max“ Klingera.

Maxwell Klinger sloužil u jednotky 4077th MASH nejdříve jako hlídač a později jako úředník. Desátník Klinger je Araboameričan s libanonskými kořeny, který žil v Toledu v Ohiu. Díky svému vzhledu se jedná o jednu z nejvýraznějších postav seriálu. Nosí totiž ženské šaty, protože doufá, že ho jeho neobvyklé chování pomůže dostat z armády domů na paragraf 8. Snaží se stále všem namluvit, že se zbláznil. Poté, co se Radar vrátí zpět do Ameriky, je Klinger jmenován do funkce úředníka. Je také povýšen na seržanta a jeho snažení o návrat domů končí. Díky tomu se začne chovat také více vážně. Během třetí série se ožení s dívkou jménem Lavrene Esposito. O tři měsíce od ní dostane dopis, že si našla jiného muže a chce se rozvést. Klinger chce manželství zachránit, ale nemůže odjet a jeho manželství skončí. Na konci seriálu se ožení s korejskou uprchlicí Soon Lee Han, a když už může Koreu opustit, nakonec zůstane.

Postava Maxwella Q. „Max“ Klingera nebyla v seriálu od úplného začátku. Poprvé se objevil v epizodě s názvem Šéfchirurg kdo? (čtvrtý díl první série). V rozhovoru uvedl, že podle originálního scénáře měl být homosexuál, a to právě kvůli nošení dámských šatů. Scénáristé ale později rozhodli, že bude zajímavější, když bude heterosexuál, který se snaží dostat domů na paragraf 8.

M*A*S*H

Americký televizní, filmový a divadelní herec Jamie Farr se narodil 1. července 1934 v Toledu v Ohiu. Poprvé svůj herecký talent ukázal v jedenácti letech, kdy vyhrál místní soutěž talentů. Na střední škole byl prezidentem třídy, také napsal a hrál ve dvou varietních show, byl editorem školních novin, presidentem Radio clubu a manažerem fotbalového a basketbalového týmu. Poté se se svojí rodinou přestěhoval do jižní Kalifornie, kde začal navštěvovat kurzy herectví Pasadena Playhouse, kde ho objevil lovec talentů ze společnosti MGM.

Byl pozván na konkurz na film Džungle před tabulí, který vyhrál. A tak se rozhodl, stát se hercem. V 60. a začátkem 70. let se objevil v seriálech The Rebel, The Red Skelton Show, The Dick Van Dyke Show, Hazel, My Favorite Martian, Hondo, Emergency!, Lucas Tanner a další. Také ve filmech Největší příběh všech dob, The Loved One, Wit Six You Get Eggroll nebo Drahý zesnulý. Účinkoval taktéž v různých televizních pořadech, soutěžích, show, dokumentech a reklamách. Nezapomínal ani na divadlo. Hrál různá představená po celé zemi. Po úspěchu v seriálu M*A*S*H se dostal do známějších seriálů a filmu, jako například To je vražda, napsala nebo Diagnóza vražda.

V roce 1985 mu byla odhalena vlastní hvězda na Hollywoodském chodníku slávy. Je autorem také memoárů s názvem Just Farr Fun, které napsal v roce 1994 a s manželkou vánočního příběhu Hababy’s Christmas Eve z roku 2003.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze