Jony Ive a Sam Altman ohlašují, že ohlásí něco velkého

Jony Ive a Sam Altman ohlašují, že ohlásí něco velkého
Fotografie: OpenAI
  • OpenAI kupuje za 6,5 miliardy dolarů startup Jonyho Ivea
  • Ve videu popisují svoji spolupráci, které má vyústit ve vznik nové kategorie chytrých nositelností

Jony Ive je v odborných kruzích velmi známé jméno. Tento designér zasvětil velkou část svého profesního života Applu a právě jemu se přičítá úspěch, který firma zažila po nástupu iPhonu. Po jeho odchodu z této společnosti se proto netrpělivě čekalo na to, které firmě propůjčí svoje schopnosti. A následující video to ukazuje, aniž by bylo ale jasné, na čem společně budou pracovat.

Společnost OpenAI kupuje za 6,5 miliardy dolarů startup Jonyho Ivea „io“, který se zabývá umělou inteligencí. Jedná se o dosud největší akvizici společnosti OpenAI a jasný posun od služby ChatGPT do oblasti hardwaru. Dohoda by měla být dokončena ještě letos v létě, pokud ji schválí regulační orgány.

Do týmu OpenAI nastoupí údajně 55 zaměstnanců ze startupové firmy Jonyho Ivea, kteří budou pracovat na zařízeních poháněných umělou inteligencí. První produkt z této spolupráce by měl být uveden na trh v roce 2026. OpenAI a Iveova firma spolupracují již dva roky. Na čem přesně, ale není moc jasné, a to ani po podrobném prozkoumání skoro desetiminutového videa.

Musíme se tak spolehnout na spekulace podpořené zákulisními informacemi, že je bude jednat kapesní, kontextově orientované zařízení bez obrazovky. Nebudou to chytré brýle ani žádný jiný typ nositelného zařízení a bude plně vnímat okolí uživatele. Podle ambicí by se mělo jednat o produkt, který bude brzy nezbytný pro každého uživatele jako je dnes chytrý telefon nebo osobní počítač. Nový gadget je nechce nahradit, ale doplnit.

Tyto kusé informace nápadně připomínají další podobný projekt – AI Pin od Humane, za kterým stáli také bývalí zaměstnanci Applu. Ti však nedokázali využít nadšení, které jejich ohlášení vzbudilo a po dlouhých odkladech přišli s produktem, který zaznamenal stížnosti a negativní recenze snad ve všech myslitelných ohledech. Krom toho, že zařízení nefungovalo tak, jak by mělo, nedokázala firma u některých kusů ani zajistit bezpečný provoz na baterie. I proto celý projekt skončil a firma odprodala své patenty a know-how společnosti HP.

Podobnou eskapádu předvedlo i další zařízení „nového druhu“, a to Rabbit R1. Nakonec se ukázalo, že jde jen o dobře zamaskovaný smartphone s Androidem a AI aplikací. Jonyho Ivea tak čeká možná nejnáročnější úkol jeho kariéry – přesvědčit všechny, že jeho nový produkt bude něco úplně jiného.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze