Když se měsíc stává zdrojem strachu: jak vznikne selenofobie?

Ty nejbizarnější fobie
Když se měsíc stává zdrojem strachu: jak vznikne selenofobie?
Fotografie: unsplash.com
  • Fobie se může rozvinout po traumatické události nebo může vzniknout z pověr
  • Lidé se selenofobií se vyhýbají svitu Měsíce a nejvíce je děsí úplněk
  • Nejúčinnější léčbou bývají terapie

Je tu další díl těch nejbizarnějších fobií a dnes se zaměříme na selenofobii – strachu z Měsíce. Jedná se o specifickou fobii, která vznikne většinou kvůli určitým situacím, které vedou k jejímu rozvoji. Jak víme, Měsíc můžeme vídat na obloze každý den po západu slunce, a tak je tato fobie pro člověka velmi omezující.

Jak se fobie projevuje?

Ten, kdo trpí selenofobií, má iracionální a intenzivní strach z Měsíce, ale i z měsíčního svitu. Fobie může mít různá stádia strachu – někteří se mohou cítit nekomfortně při pohledu na Měsíc, jiným dělá problém už jen pomyšlení na to, že Měsíc večer vyjde a bude zářit. Strach se projevuje silným pocitem úzkosti, pocením, dušností, zvýšeným tepem a nekontrolovatelným třesem.

Podle Cleveland Clinic se dotyční vyhýbají pobytu venku po západu slunce a mají doma zatažené žaluzie, případně závěsy, aby nemohl svit Měsíce proniknout do bytu. Často mají také tito lidé tendenci být až posedlí tím, kdy nastane úplněk, během kterého zažívají nejvíce strachu.

Jak fobie vznikne?

Jedná se o velmi specifickou fobii, která se většinou rozvine na základě předchozích zkušeností. Může jít o pověry, které jsou zejména s úplňky spjaty. Jedná se tak například o strach z vlkodlaků, čarodějnic a jiných vymyšlených postav, kterým jsme jako děti mohli věřit z knížek či filmů. Fobie také může pocházet z dětství, kdy se stala nepříjemná, traumatická událost, při které dítě zaregistrovalo svit Měsíce. A může také dojít k tomu, že si dítě převezme strach od jednoho z rodičů.

Větší riziko selenofobie mají také lidé, kteří již prokazují známky jiné fobie, zejména pak astrofobie (strachu z vesmíru), nyktofobie (strachu ze tmy) a sanguivorifobie (strachu z upírů). Důležité je fobie začít co nejdříve řešit, jelikož je velmi pravděpodobné, že se strach bude navyšovat. Lidé tak postupně ztratí kontakt s blízkými a strach jim začne ovládat život takovým způsobem, že mohou skončit izolovaní doma.

strach z práce

Léčba

Možností, jak fobii léčit, je více. Podle fearof.net může pomoci meditace, dechová cvičení nebo vedení si deníku s myšlenkami. Pokud ale člověk dojde do bodu, kdy si není schopen sám poradit a strach neumí překonat, je potřeba vyhledat lékaře, který může určit přesnou diagnózu a navrhnout možnosti léčby.

U fobií se často doktoři spoléhají na terapie, které jsou velmi úspěšné. Nejčastěji je používána expoziční terapie, která spočívá v tom, že s pomocí lékaře se postupně vystavujete svým obavám a snažíte se strach zmírnit. Cílem je obrátit negativní pocity na neutrální. Další účinnou terapií je kognitivně-behaviorální, která je založena na změně myšlení. Děsivé myšlenky na Měsíc či jeho svit se snažíte s pomocí terapeuta logicky vysvětlit a zmírnit tak příznaky fobie. Tato terapie je vhodná zejména pro pacienty po traumatické události, kdy se dají negativní vzpomínky přeměnit na něco pozitivního.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze