Vítejte u dalšího dílu, kde si přibližujeme, jaké je to žít s nejrůznějšími fobiemi. Tentokrát se zaměříme na agyrofobii. Jedná se o strach z přecházení silnic, ulic, dálnic, ale i průjezdů. Jedná se prakticky o jakékoliv přecházení komunikace, kde se mohou nacházet nejrůznější dopravní prostředky. A jelikož denně přecházíme silnice i cesty naprosto běžně, stává se tato fobie velmi omezující a pro člověka trpící agyrofobií je velký problém kamkoliv dojít.
Jak se fobie projevuje a co vlastně jde?
Agyrofobie je nadměrný a iracionální strach z přecházení silnic. Nejde tedy jen o obavu z toho, že vás může něco srazit, ale prakticky neschopnost silnici přejít kvůli intenzivnímu a přetrvávajícímu strachu. Lidé trpící agyrofobií mají úzkostné stavy už jen z představy silničního provozu a podle dovemed.com si musí trasy plánovat dopředu a přesně vědět, kde mohou ulici přejít.
Fobie se projevuje zvýšeným srdečním tepem, pocením, dušností, závratěmi a pocity paniky, které nutí místo opustit, a neustálým ujišťováním se, že je možné přejít bez ohrožení života. Člověk má před přejitím silnice iracionální myšlenky, co vše se může stát, a pocit nebezpečí neustává, i pokud je silnice bez provozu. Strach je tak ochromující, že osoba trpící agyrofobií se začne vyhýbat situacím, kde by musela čelit přechodu silnice.
Vyhýbání se přecházení silnic vede k izolaci a uzavření se doma. Lidé postupně nejsou schopni vyjít ven, jelikož neřešení fobie vede k nárůstu strachu, který je postupně ochromí. Osamělost pak vede často i k depresím, čímž se stav ještě zhoršuje. Lidé se také zanedbávají, jelikož než by zašli například k doktorovi, raději zůstanou doma, jelikož by museli jít přes silnici.
Jak může vzniknout?
Jako i u dalších řady fobií, i tato se může objevit poté, co zažijete traumatizující zážitek, který je spjatý s přechodem silnice. Klasicky se tak jedná o srážku s dopravním prostředkem, a je jedno, zda člověk s agyrofobií byl přímým účastníkem nehody, nebo byl jen svědkem. Do paměti se může vrýt okamžik, kdy člověk vidí někoho na silnici zemřít, což v něm vyvolá pocit, že se mu to může stát také.
Důvodem ale také může být rodinná anamnéza, vyšší citlivost na stres, ale také osobnostní rysy. Fobie také může vzniknout v dětství, kdy si převezmete strach od rodičů, kteří vykazovali známky agyrofobie.
Jak se tato fobie léčí
Při vyhledání lékaře je nejdříve potřeba přesně určit diagnózu a vyhodnotit úroveň strachu. Jak uvádí drlogy.com, nejvhodnější techniky pro snížení strachu a úzkosti jsou terapie. Kognitivně-behaviorální terapie navede pacienta k řešení strachu a zpochybnění situací, které by mohly vést k vyvolání fobie. Expoziční terapie je také vhodná, jelikož se postupně pacient vystavuje situacím, které jsou pro něj nepříjemné, čímž čelí svým strachům a postupně je zmírňuje. Vhodné jsou také relaxační techniky, které pomáhají se zvládáním úzkostí.