Ministerstvo zdravotnictví vydalo doporučení, jak postupovat při nálezu netopýra

Ministerstvo zdravotnictví vydalo doporučení, jak postupovat při nálezu netopýra
Fotografie: unsplash.com
  • Vzteklina byla laboratorně potvrzena u netopýra večerního
  • U jiných divokých ani domácích zvířat u nás riziko nákazy nehrozí
  • V případě nálezu netopýra na něj nesahejte a kontaktujte záchrannou stanici

V Česku byla laboratorně potvrzena vzteklina u netopýra večerního, který byl nalezen v Moravskoslezském kraji. Ministerstvo zdravotnictví tak vydalo doporučení, jak se zachovat v případě, že naleznete netopýra. Důležité je vědět, že vzteklina se u jiných domácích ani volně žijících zvířat nevyskytuje, a to díky rozsáhlému očkování, které bylo provedeno již před lety. Riziko tedy u nás představují pouze netopýři.

Co vědět o vzteklině a jak se zachovat při pokousání

Virus nemoci se šíří za pomoci slin od nakaženého zvířete. Člověk se tedy může nakazit při pokousání, poškrábání, ale stačí i otevřená rána, do které slina vnikne. U speleologů hrozí aerogenní infekce, tedy přenos vzduchem.

Pokud naleznete živého nebo mrtvého netopýra, rozhodně na něj nesahejte a nesnažte se jej ani odchytit. Kontaktujte nejbližší záchrannou stanici nebo SOS netopýří linku 731 523 599. Můžete zavolat i městskou policii. Pokud by byl kontakt se zvířetem nevyhnutelný, použijte nejlépe kožené rukavice, které neprokousne, a respirátor.


Pokud dojde k pokousání, poškrábání nebo jinému poranění od netopýra, ránu okamžitě vymyjte vodou s mýdlem a použijte dezinfekci, která obsahuje alespoň 70 % alkoholu. Následně vyhledejte bez odkladu infekční oddělení v nejbližší nemocnici, kde mohou lékaři podat preventivní očkování.

Podle Národního zdravotnického informačního portálu se od roku 2002 vzteklina v České republice nevyskytla. Dříve se nejčastěji vyskytovala u lišek, ale také u psů a koček. Nemoc ale s plošným očkováním u nás vymizela. U psů platí povinné očkování proti vzteklině už od roku 1953. Celosvětově je ale stále rozšířená a při neléčení je ve 100 % smrtelná. Nejvíce úmrtí je hlášeno v Asii a Africe, v Evropě se jedná spíše o vzácné případy.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze